Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Gotujesz rosół? Sprawdź, na jakim mięsie najlepiej go przygotować
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 03.01.2023 15:32

Gotujesz rosół? Sprawdź, na jakim mięsie najlepiej go przygotować

rosół
Canva / Sebalos

Smak domowego rosołu nie ma sobie równych. Nie bez powodu zupa ta od lat króluje na naszych stołach. Odpowiedni smak rosołu uzyskujemy poprzez staranne dobranie mięsa oraz innych składników. Im więcej gatunków mięsa użyjemy, tym smaczniejszy wyjdzie wywar.

Rosół z powodzeniem można uwarzyć na jednym rodzaju mięsa. Wybór jest szeroki, od drobiu, aż po dziczyznę. Zdaniem wielu smakoszy znacznie lepiej jednak wymieszać różne gatunki. Najpopularniejsze połączenie mięsne to kurczak i wołowina.

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół?

Do gotowania rosołu najczęściej wybierana jest kura. Do tego celu używa się zazwyczaj połowy tuszki. Wywar gotowany na mięsie kury lub kurczaka charakteryzuje się mocno żółtą barwą i delikatnym smakiem.

Jeśli zależy nam na mocniejszej, rosołowej nucie, dodajmy do wywaru mięso wołowe. Najlepiej wybierać mięso z kością, jak np. szponder lub mostek. Dodatek wołowiny może nadać jednak daniu nieco kwaskowatego posmaku. Niektórym zupełnie on nie przeszkadza, dla innych jest nie do przyjęcia.

W niektórych gospodarstwach domowych, rosół wzbogacany jest dodatkowymi gatunkami. W garnku obowiązkowo musi znaleźć się indycza szyja czy gęsie żołądki. Do wywaru można dodać także mięso kacze. Im bardziej różnorodne składniki, tym bardziej złożony finalny smak potrawy.

Jakie jeszcze mięso można dodać do domowego rosołu?

Są osoby, które chętnie gotują rosół na bardziej wymyślnych składnikach. Taka możliwość zależna jest oczywiście od dostępu do poszczególnych produktów. Czym można wzbogacić smak zupy?

Intensywny, charakterystyczny aromat uzyskamy przez dodanie do wywaru dziczyzny. Nada się do tego celu np. dzik lub jeleń. Takie mięso może stanowić bazę całej zupy lub być tylko dodatkiem do bardziej klasycznych rozwiązań.

Delikatny smak zupy wyjdzie z mięsa cielęcego lub króliczego. Gatunki te są chude i dają niezwykle subtelne danie. Z ich udziałem ugotujemy doskonałą zupę dla najmłodszych domowników.

Aby zapewnić sobie intensywny i aromatyczny rosół, możemy mięso i kości opiec wcześniej w piekarniku. Ten zabieg spowoduje także, że barwa potrawy będzie głębsza. Pamiętajmy, aby mięso na rosół zalewać zawsze zimną wodą. Dzięki temu smak i aromat zostaną uwolnione do wywaru.

Babcia Hania w swoim rosole łączy z powodzeniem rozmaite rodzaje mięsa. Bogaty rosół na drobiu proponuje Ewa Wachowicz.

Canva / fpwing
Canva / fpwing

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: