Smakosze.pl
Płatki owsiane mogą być niezdrowe?

Canva / Anna Pustynnikova, Getty Images Pro

Groźne substancje w płatkach owsianych

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Płatki owsiane powszechnie uznaje się za zdrowy element codziennej diety. Niezależna Fundacja Pro-Test postanowiła wziąć pod lupę najpopularniejsze produkty tego typu. Badania potwierdziły obecność potencjalnie szkodliwych substancji. Do całej sprawy odniosło się Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych, które wskazało, że dopuszczalne normy nie zostały przekroczone, a tym samym płatki owsiane nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Bez wątpienia płatki owsiane często goszczą na naszych stołach. Liczne grono smakoszy sięga po nie praktycznie codziennie w porze śniadaniowej. Większość osób uważa płatki owsiane za zdrowy produkt spożywczy. Fundacja Pro-Test przeprowadziła badanie, które potwierdziło obecność niklu, mykotoksyn oraz glifosatu.

Czy płatki owsiane mogą nam zaszkodzić?

Nie da się ukryć, że płatki owsiane stanowią istotny element jadłospisu wielu osób. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na owsiankę z dodatkiem wyśmienitych owoców. Tym razem przyjrzymy się bliżej analizie przeprowadzonej przez Fundację Pro-Test.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Fundacja ta zbadała bowiem aż dwanaście rodzajów płatków owsianych z różnych marek, w tym również te oznaczone jako produkty „BIO” i dwa opakowania płatków pełnoziarnistych, które dostępne są w popularnych sieciówkach.

W ramach testu jakości płatków sprawdzono przede wszystkim ilości niklu, glifosatu i mykotoksyn. Oceniono również prawidłowość oznakowania poszczególnych opakowań. Substancje, których obecność sprawdzano w laboratoriach, są niebezpieczne dla zdrowia człowieka.

Co w upały pija Ewa Wachowicz?

Co pije Ewa Wachowicz w upały?

CZYTAJ DALEJ

Jakie były wyniki testu na obecność groźnych substancji w płatkach owsianych?

Na zlecenie fundacji przebadano płatki pochodzące od niżej wymienionych producentów. Czy wśród nich znajdują się te, które jadasz?

 • Cenos Płatki owsiane pełnoziarniste

 • Crownfield Płatki Owsiane Górskie / Lidl

 • Halina Płatki Owsiane-Górskie

 • Kupiec Płatki Owsiane Górskie

 • Lestello BIO Płatki owsiane ekologiczne

 • Melvit BIO Owsiane Płatki Górskie

 • Melvit Płatki Owsiane Górskie

 • Młyny Stoisław Bio Płatki owsiane górskie extra

 • Młyny Stoisław Płatki Owsiane górskie extra

 • Plony Natury Płatki Owsiane Górskie / Biedronka

 • Sante Płatki Owsiane górskie extra 100% Pełnoziarniste

 • Sonko Płatki Owsiane Górskie extra.

Okazuje się, że każda z przebadanych próbek płatków owsianych była zanieczyszczona niklem, glifosat został wykryty u czterech producentów, z kolei tylko w trzech rodzajach płatków owsianych znaleziono mykotoksyny. Czy jest się zatem czego obawiać?

Mimo że potwierdzono obecność niebezpiecznych substancji w płatkach owsianych, to jednak w żadnym rodzaju płatków nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych prawem limitów zanieczyszczeń lub w przypadku braku takich limitów, tolerowanych dawek dziennych.

Czy powinniśmy się obawiać jedzenia płatków z potwierdzonymi niebezpieczni substancjami?

Choć limity nie zostały przekroczone, nie oznacza to wcale, że powinniśmy zapomnieć o wynikach badania. Warto pamiętać, że szkodliwe substancje dostarczane regularnie nawet w minimalnych ilościach, są groźniejsze dla zdrowia niż jednorazowa skumulowana dawka takich toksyn.

Badanie potwierdziło, że najwyższy poziom zanieczyszczeń występował przede wszystkim w produktach oznaczonych jako "bio", czyli w płatkach ekologicznych Młyny Stoisław Bio Płatki owsiane górskie extra oraz Lestello BIO Płatki owsiane ekologiczne, a także w płatkach Melvit BIO Owsiane Płatki Górskie.

płatki owsiane

płatki owsiane

Źródło: Canva (Arx0nt, Getty Images Pro)

Z wynikami badań nie zgadza się u SPPZ

- Wszystkie płatki wymienione w raporcie są bezpieczne dla konsumentów. Bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów niezmiennie pozostają naszym priorytetem. Zgodnie z wynikami badań, zaprezentowanymi przez Fundację Pro-Test, ani jedne płatki owsiane nie przekroczyły dopuszczalnych norm wyznaczonych przepisami prawa, co przyznaje sama Fundacja Pro-Test w swoim opracowaniu. Widać zatem, że podejmowane przez branżę działania prewencyjne, mające na celu zapewnienie najwyższej jakości i bezpieczeństwa produktów, przynoszą efekt - można wyczytać w oświadczeniu Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych.

- Z przykrością natomiast odnotowujemy sposób zaprezentowania wyników badań przez Fundację Pro-Test, który wprowadza konsumentów w błąd, mogąc zbudować mylne przekonanie o potencjalnej szkodliwości spożycia produktów owsianych. W rzeczywistości stanowią one cenny element zbilansowanej diety, co sama Fundacja wskazała w swoim opracowaniu, jednocześnie podkreślając, że przebadane produkty są bezpieczne do spożycia i zgodne z normami - głosi dalsza część oświadczenia Stowarzyszenia Producentów Produktów Zbożowych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Zdrowie RadioZet

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >