Smakosze.pl
Ile kaw można pić dziennie?

canva/margouillatphotos

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

30 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kaw można pić dziennie? Często powtarzana opinia o jej szkodliwości sugeruje, że filiżanek czarnego naparu powinno być jak najmniej. Naukowcy zbadali rzeczywisty wpływ kawy i zawartej w niej kofeiny. Wyniki są optymistyczne.

Kawa dla wielu z nas jest obowiązkowym elementem poranka. Nic dziwnego, skoro napar fantastycznie pobudza, a przy tym nierzadko świetnie smakuje. Sięgamy po nią, wierząc, że jedna filiżanka dziennie nie zaszkodzi. Czy tak jest w praktyce? Odpowiadamy na pytanie.

Pierogi ze szczawiem - prosty przepis na obiad

Pierogi bez gotowania z serem i szczawiem. Chrupiący pomysł na wyjątkowy obiad

CZYTAJ DALEJ

Wiemy, ile kaw można pić dziennie

Specjaliści ustalili, że dzienna dawka kofeiny, jaką wraz z kawą można bezpiecznie przyswoić to 400 mg. Taką ilość znajdziemy w 4 kubkach naparu. Demonizowanie porannej filiżanki napoju nie jest zatem uzasadnione.

Warto jednak wspomnieć, że spożycie wspomnianej dawki powinno być rozłożone w czasie — najlepiej raczyć się kawą co kilka godzin. Zwłaszcza że naukowcy ustalili również, że każda kolejna porcja kofeiny obniża ryzyko zaburzeń rytmu serca o 3 proc.

Nie jest to dużo, lecz potwierdzenie w badaniach znajduje przekonanie, że regularne przyswajanie tej substancji niesie ze sobą pozytywne skutki. Jedna kawa pita codziennie pobudzi perystaltykę jelit i pozytywnie wpłynie na mikrobiom. Dwie natomiast mogą znacznie zmniejszyć ryzyko niewydolności serca.

Na co zwrócić uwagę sięgając po kawę?

Na pewno na jej moc. Arabika będzie zawierała mniej kofeiny niż robusta. Jasno wypalona kawa dostarczy nam więcej tej substancji niż napar przygotowany z ziaren palonych bardziej. Espresso zawiera ok. 60 mg pobudzającej substancji, podczas gdy przeciętna filiżanka ok. 100 mg. Pewną ilość kofeiny — zaledwie około 7 mg, ale jednak — znajdziemy też w kawie bezkofeinowej.

Warto wiedzieć, że niebezpieczna nie jest sama kofeina, lecz raczej jej potencjalne interakcje z innymi substancjami. Dlatego też lekarze i naukowcy przestrzegają przed spożywaniem kawy wraz z lekami. Zalecają co najmniej godzinny odstęp pomiędzy zażyciem środków medycznych a spożyciem kawy, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Po inne informacje na temat kawy zajrzyjcie na naszą stronę. Z naszych artykułów dowiecie się m.in. jaka jest najlepsza pora na wypicie kawy oraz jakie dodatki do naparu nie będą służyły naszemu zdrowiu.

Wiemy, ile kaw można pić dziennie

canva/Eren Li, Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie, inwork

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy piana na miodzie jest szkodliwa?

Produkty

Dlaczego na powierzchni miodu pojawia się piana? Wiemy, czy jest się czego obawiać

Czytaj więcej >