Smakosze.pl

Canva / Anthony SEJOURNE

Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem

29 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Niektóre czynności w kuchni potrafią przysporzyć niemałych problemów. Takim przykładem może być ugotowanie idealnego jajka na twardo. Na szczęście w internecie pojawił się niezwykle skuteczny na to sposób. Wszystko, czego w tym celu potrzebujesz to frytkownica na gorące powietrze.

Niecodzienny pomysł na jajko na twardo pochodzi z TikToka. Serwis ten słynie z pokazywania rozmaitych trików i kulinarnych sztuczek. Okazuje się, że jajko gotowane we frytkownicy nie pęka oraz bardzo prosto odchodzi od skorupki. Dzięki temu pozbywamy się dwóch najbardziej palących jajecznych problemów za jednym zamachem.

Jak działa frytkownica beztłuszczowa i czy można ugotować w niej jajko na twardo?

Frytkownice beztłuszczowe to niewielkie urządzenia ustawiane na blacie kuchennym. Ich rolą jest symulowanie głębokiego smażenia bez zanurzania żywności w rozgrzanym tłuszczu. Urządzenie działa na zasadzie szybkiej cyrkulacji rozgrzanego powietrza. Okazuje się, że można w nim przygotować także jajko na twardo.

Internauci początkowo byli sceptyczni odnośnie gotowania jajka na twardo we frytkownicy. Większość z nich spodziewała się raczej reakcji wybuchowej niż powodzenia eksperymentu. Wielkie było zdziwienie kiedy okazało się, że próba zakończyła się sukcesem.

Długość przygotowania jajka na twardo we frytkownicy zależy w dużej mierze od modelu urządzenia. Wpływ na to ma miedzy innymi jego moc. Najlepiej dojść do idealnego sposobu metodą prób i błędów.

Jajko na twardo we frytkownicy beztłuszczowej krok po kroku

Aby ugotować jajko na twardo rozgrzej frytkownicę do 120 stopni. Surowe jajko włóż do koszyczka wewnątrz urządzenia. Zamknij pokrywkę.

Jajko na twardo gotuj przez ok. 17-18 minut. W razie potrzeby wydłuż czas lub skróć ten czas. Przygotowanie jajka na miękko orientacyjnie zajmuje ok. 5 minut mniej.

W międzyczasie przygotuj kąpiel lodową. Do miski wlej zimną wodę, jeśli możesz włóż do niej kilka kostek lodu. Po upływie odpowiedniego czasu wyjmij jajko na twardo z frytkownicy i przełóż je na 5 minut do przygotowanego naczynia. Następnie jajko na twardo gotowe jest do obrania i zjedzenia. Zdrowo i bez dodatku tłuszczu możesz usmażyć jajko sadzone . Na niedogotowane jajka mamy niezawodny patent .

Canva / MeaoFoto
Canva / MeaoFoto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]