Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 29.01.2023 21:10

Jajko na twardo możesz ugotować bez wody. Ten trick stał się światowym fenomenem

jajko na twardo
Canva / Anthony SEJOURNE

Niektóre czynności w kuchni potrafią przysporzyć niemałych problemów. Takim przykładem może być ugotowanie idealnego jajka na twardo. Na szczęście w internecie pojawił się niezwykle skuteczny na to sposób. Wszystko, czego w tym celu potrzebujesz to frytkownica na gorące powietrze.

Niecodzienny pomysł na jajko na twardo pochodzi z TikToka. Serwis ten słynie z pokazywania rozmaitych trików i kulinarnych sztuczek. Okazuje się, że jajko gotowane we frytkownicy nie pęka oraz bardzo prosto odchodzi od skorupki. Dzięki temu pozbywamy się dwóch najbardziej palących jajecznych problemów za jednym zamachem.

Jak działa frytkownica beztłuszczowa i czy można ugotować w niej jajko na twardo?

Frytkownice beztłuszczowe to niewielkie urządzenia ustawiane na blacie kuchennym. Ich rolą jest symulowanie głębokiego smażenia bez zanurzania żywności w rozgrzanym tłuszczu. Urządzenie działa na zasadzie szybkiej cyrkulacji rozgrzanego powietrza. Okazuje się, że można w nim przygotować także jajko na twardo.

Internauci początkowo byli sceptyczni odnośnie gotowania jajka na twardo we frytkownicy. Większość z nich spodziewała się raczej reakcji wybuchowej niż powodzenia eksperymentu. Wielkie było zdziwienie kiedy okazało się, że próba zakończyła się sukcesem.

Długość przygotowania jajka na twardo we frytkownicy zależy w dużej mierze od modelu urządzenia. Wpływ na to ma miedzy innymi jego moc. Najlepiej dojść do idealnego sposobu metodą prób i błędów.

Jajko na twardo we frytkownicy beztłuszczowej krok po kroku

Aby ugotować jajko na twardo rozgrzej frytkownicę do 120 stopni. Surowe jajko włóż do koszyczka wewnątrz urządzenia. Zamknij pokrywkę.

Jajko na twardo gotuj przez ok. 17-18 minut. W razie potrzeby wydłuż czas lub skróć ten czas. Przygotowanie jajka na miękko orientacyjnie zajmuje ok. 5 minut mniej.

W międzyczasie przygotuj kąpiel lodową. Do miski wlej zimną wodę, jeśli możesz włóż do niej kilka kostek lodu. Po upływie odpowiedniego czasu wyjmij jajko na twardo z frytkownicy i przełóż je na 5 minut do przygotowanego naczynia. Następnie jajko na twardo gotowe jest do obrania i zjedzenia. Zdrowo i bez dodatku tłuszczu możesz usmażyć jajko sadzone. Na niedogotowane jajka mamy niezawodny patent.

Canva / MeaoFoto
Canva / MeaoFoto

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: