Smakosze.pl

canva/MonicaNinker

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

29 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Rosół bardzo często gości na naszych stołach. By jednak zachwycał smakiem, warto pamiętać o kilku istotnych regułach. Jedna z nich dotyczy używania pokrywki. Zupa powinna być przyrządzana niemal zupełnie bez przykrycia. Szefowie kuchni wyjaśnili dlaczego.

Dobry rosół nie jest mętny i ma w sobie dużo aromatu. Uzyskanie satysfakcjonujących efektów będzie możliwe, gdy zadbamy o właściwe proporcje składników oraz prawidłowo przeprowadzimy proces gotowania. Wystrzegać powinniśmy się zwłaszcza korzystania z pokrywki.

Dlaczego rosołu nie wolno gotować pod przykryciem?

Wskazówka szefów kuchni jest wyraźna — pokrywka przy gotowaniu rosołu jest zbędna. Wywar gotujący się bez pokrywki będzie smaczniejszy i bardziej esencjonalny. Będzie też miał o wiele przyjemniejszy zapach, bo zbędne składniki łatwo się z niego ulotnią. W rosole gotowanym pod przykryciem łatwiej też o zmętnienie.

Jedynym momentem, w którym dopuszczalne jest zastosowanie pokrywki, jest początkowa faza gotowania rosołu. Wtedy dzięki pokrywce woda szybciej się zagotuje. Gdy jednak pojawią się szumowiny, należy zdjąć pokrywkę i je usunąć. W dalszym etapie gotowania, można już darować sobie pokrywkę. Należy uważać, by rosół nie gotował się zbyt intensywnie. Ogień pod garnkiem musi być minimalny — taki, który wystarczy, by płyn w garnku delikatnie bulgotał. Rosół nie będzie gwałtownie zmniejszał swojej objętości i uzupełnianie wody okaże się zbędne. Jeśli chcecie nieco ograniczyć parowanie wody, możecie gotować rosół przy uchylonej pokrywce. Efekt będzie podobny.

Co jeszcze ma znaczenie podczas gotowania rosołu?

Dla uzyskania dobrego smaku rosołu konieczne jest zachowanie właściwej kolejności stosowania składników. Zawsze najpierw gotujemy mięso w zimnej wodzie z przyprawami w kawałku, takimi jak liści laurowy, ziele angielskie i pieprz, a dopiero później dodajemy warzywa. Sól bezwzględnie wsypujemy pod koniec przyrządzania. W przeciwnym wypadku smak kury i jarzyn zostanie w ich wnętrzu, a zupa wyjdzie mdła.

Na naszej stronie znajdziecie domowe przepis na rosół. Szczególnie polecamy ostrą wersję z chili . Być może skusi was też patent na przyrządzenie go z imbirem i kurkumą .

Rosół nie może być przykrywany
canva/daffodilred

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Czym się różni żurek od białego barszczu? 1 detal jest najważniejszy
Czytaj więcej >

Porady

Czy trzeba solić warzywa na sałatkę jarzynową? Mało kto zna tę zasadę
Czytaj więcej >

Porady

Jak uratować mętny, nieapetyczny rosół? Prosty patent zadziała od razu
Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić kremowy sernik, który nigdy nie pęka? Kluczowy jest 1 detal
Czytaj więcej >

Porady

Wyszedł rzadki i zwarzony? Nie wylewaj, domowy majonez da się uratować
Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze wlewają do żurku ocet. Powód nie mieści się w głowie
Czytaj więcej >
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]