Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak długo można trzymać w lodówce otwarty majonez czy ketchup? Rozwiewamy wątpliwości
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.01.2023 08:32

Jak długo można trzymać w lodówce otwarty majonez czy ketchup? Rozwiewamy wątpliwości

Jak długo można trzymać w lodówce otwarty majonez czy ketchup? Rozwiewamy wątpliwości
canva/Mariha-kitchen

Ketchup, musztarda i majonez, mimo, iż po otwarciu mogą stać w lodówce naprawdę długo, również mają swój termin przydatności do spożycia. Zawsze zapisuj na opakowaniu datę otwarcia produktu i wyrzuć go po terminie. W przeciwnym razie możesz narazić na szwank zdrowie swoje i bliskich.

Ketchup, musztarda i majonez to jedne z najbardziej popularnych sosów. Podajemy je do frytek, domowych chipsów, kanapek, jajek, mięs czy sałatek. Produkty te są również świetnymi dodatkami do marynat do mięs, np. do karkówki, czy kotletów schabowych.

Gotowe sosy po otwarciu należy trzymać w lodówce. Mogą w niej stać o wiele dłużej niż pozostałe produkty spożywcze, jednak również mają swój termin przydatności do spożycia. Podstawowy jest ustalony przez producenta i jest podany na opakowaniu. Po otwarciu opakowania termin ten jednak ulega skróceniu.

Musimy pamiętać, że gotowe sosy są żywnością przetworzoną. Bardzo ważne jest więc przestrzeganie ich terminu przydatności do spożycia, a po otwarciu zapisanie na opakowaniu daty otwarcia i trzymanie ich wedle zaleceń. W produktach może nie pojawić się pleśń, mogą nie zmienić smaku, koloru i zapachu, ale nie będą nadawać się już do jedzenia.

Jak długo można trzymać w lodówce otwarty majonez, ketchup i musztardę?

Majonez, ketchup i musztarda to jedne z tych produktów, które zachowają świeżość przez wiele miesięcy po otwarciu. Musisz je jednak przechowywać w lodówce. Otwarte sosy postawione na kuchennym blacie bardzo szybko się zepsują.

Po otwarciu majonez może stać w lodówce do 3 miesięcy. Napoczęty ketchup natomiast do pół roku, a musztarda nawet rok. Po tym czasie sosy koniecznie wyrzuć, ponieważ nawet jeśli nie pojawi się na nich pleśń, nie będą nadawać się do jedzenia. Jeśli jednak wcześniej mija producencki termin przydatności do spożycia, weź go pod uwagę w pierwszej kolejności. I już po jego przekroczeniu wyrzuć sos.

Jakie produkty mogą stać dłużej w lodówce?

Nie tylko majonez, ketchup i musztarda mają długą datę przydatności do spożycia. Dżemy, oliwki i warzywa konserwowe też są dosyć trwałe. Te pierwsze powinniśmy spożyć w czasie miesiąca. Oliwki i warzywa nie zepsują się szybko, jeśli będą całkowicie zanurzone w zalewie, a słoik będzie dobrze zakręcony.

Ogórki kiszone to kolejny przykład produktu, który długo może stać w lodówce po otwarciu. Warunkiem są całkowicie zanurzone w wodzie ogórki. Warzywa, które będą miały dostęp powietrza, zepsują się bardzo szybko.

Jak przechowywać kiszoną kapustę? Dowiedz się również, jak bezpiecznie rozmrozić mięso. Jeden błąd sprawi, że mięso nie będzie nadawać się do jedzenia.

ketchup majonez
canva/ http://robin-clouet.fr

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: