Jak dobrze zeszklić cebulę? Z pomocą przychodzi 1 pospolity produkt
Zapach smażonej cebulki momentalnie rozbudza nasz apetyt. Trzymane na patelni warzywo roztacza wokół siebie niezapomniany aromat. Sprawdź, jak zeszklić cebulę, aby idealnie podkreślić jej smak. Tak naprawdę wystarczy dodać do niej odrobinę soli.
Podsmażona cebulka jest wspaniałym dodatkiem do rozmaitych dań. Warzywo w takiej formie powszechnie możemy spotkać w przepisach kuchni polskiej i nie tylko. Dowiedz się, jak zeszklić cebulę, żeby za każdym razem zachwycała smakiem. Ta pozornie banalna czynność ma kilka zasad.
Jak zeszklić cebulę i dlaczego warto to robić?
Surowa cebula znana jest ze swojego ostrego smaku. Choć jest on pożądany w niektórych potrawach, w innych zupełnie nie pasuje. Jest prosty sposób na to, aby warzywo zamienić w apetyczny rarytas.
Zeszklona cebula traci charakterystyczny, pikantny posmak. Zamiast tego zyskuje przyjemną, słodkawą nutę. Robi się też bardziej miękka.
Najlepszym tłuszczem do zeszklenia cebuli jest olej rzepakowy. Dobrze sprawdzi się również sklarowane masło. Przed wrzuceniem na patelnię, cebulę kroimy w piórka lub drobno siekamy. Jak zeszklić cebulę?
Jak zeszklić cebulę? Czemu warto dodać do niej sól?
Szklenie cebuli należy zacząć od porządnego rozgrzania tłuszczu. Patelnia przeznaczona do smażenia powinna być wystarczająco duża, aby umożliwić swobodne mieszanie warzywa. Właściwy wybór naczynia to połowa sukcesu w kwestii tego, jak zeszklić cebulę.
Po dobrym rozgrzaniu tłuszczu, na patelnię dodajemy posiekaną cebulę i posypujemy ją szczyptą soli. Przyprawa ta, przy współudziale wysokiej temperatury wyciąga z warzywa wilgoć i pozwala mu się "pocić". Podczas smażenia cebulę należy cały czas mieszać, aby zapobiec jej przypaleniu się.
Po kilku minutach smażenia, cebula staje się półprzeźroczysta. Wyraźnie też traci na swojej objętości. Charakterystyczny jest jej szklisty połysk oraz neutralny, nieco słodkawy smak i aromat.
Sprawdź, jakie jeszcze dodatki nadadzą cebuli wyjątkowego smaku. Zeszklone warzywo jest nieodłącznym składnikiem domowych cebularzy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Boskie faworki siostry Anastazji. Prosty trik sprawia, że rozpływają się w ustach
Jak należy mrozić chleb? Kilka wskazówek nie pozwoli Ci go zmarnować
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama