Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak grillować karkówkę, żeby nie wyszła sucha?
Adam Moskal
Adam Moskal 29.04.2021 02:00

Jak grillować karkówkę, żeby nie wyszła sucha?

Karkówka
youtube / kanał: kuchnia kwasiora

Karkówka jest, obok kiełbasy i kaszanki, najczęściej grillowanym produktem przez Polaków. Zbliżający się weekend majowy to doskonała okazja do wyciągnięcia na działkę całej rodziny, rozpalenia grilla i cieszenia się ze wspólnych chwil przy smacznym posiłku. 

Nie każdy jest jednak mistrzem grillowania i niektórzy mogą mieć problemy z usmażeniem karkówki w taki sposób, aby ta była soczysta, a zarazem całkowicie wypieczona. Na szczęście istnieje banalny sposób, dzięki któremu każdy kotlet wyjdzie idealnie. 

Karkówkę smaży się pod przykryciem

Aby mieć pewność, że po rozkrojeniu mięso będzie delikatne i wilgotne wewnątrz, dobrze jest się zaopatrzyć w grilla z pokrywą. Gdy kładziemy karkówkę na ruszt, a żar podgrzewa ją jedynie od spodu, jedna strona znacznie wolniej się gotuje. 

Równomierne smażenie uzyska się po nakryciu grilla pokrywą, gdyż wewnątrz zatrzymane będzie gorące powietrze. Jeśli nie masz grilla z taką funkcją, możesz użyć zwykłej folii aluminiowej, którą odpowiednio się zawija, a w ostateczności  aluminiowej tacki do grillowania.

Jak przygotować mięso przed grillowaniem?

W przypadku karkówki, najważniejsza jest bez wątpienia marynata. To ona nadaje jej charakterystycznego smaku, a także zmiękcza jej strukturę, co ułatwia uzyskanie miększych kąsków. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, nawet godzina marynowania da zauważalne efekty. 

Potrzebujesz więcej interesujących newsów? Przeczytaj ten artykuł, w którym wyjawiamy, ile zarabiają podstawowi pracownicy sieci sklepów Lidl. W tym tekście informujemy fanów wczesnego grzybobrania gdzie oraz jakie grzyby pojawiają się już w lasach. 

Dobra marynata powinna składać się z oleju, który jest nośnikiem smaku, octu lub soku z cytryny, które zmiękczają białka, soli podbijającej smak oraz przypraw - doskonale sprawdza się rozmaryn czy chili, które zapobiegają jełczeniu się tłuszczu w mięsie. 

Źródło: Sebalos, Getty Images

Piwo zapobiega powstawaniu rakotwórczych substancji

Podczas smażenia na grillu wytwarza się wiele wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka po ich spożyciu przez człowieka. Dodanie ciemnego piwa do marynaty zmniejsza ilość tych substancji o połowę.

Udowodniła do grupa badaczy z Portugalii pod kierownictwem Isabeli Ferrary, którzy mierzyli ilość tych węglowodorów po marynowaniu w różnych produktach. Piwo zawiera dużą ilość antyoksydantów, które zapobiegają wytwarzaniu się niebezpiecznych cząstek.

Cudowny przepis na soczystą karkówkę znajdziecie także na kanale Kuchnia Kwasiora, skąd pochodzi apetyczne zdjęcie widoczne w artykule. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kukbuk.pl; expressilustrowany.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Mięso