Smakosze.pl
Jak poprawnie mrozić chleb?

canva/smileitsmccheeze

Jak mrozić chleb, żeby dłużej zatrzymał świeżość?

5 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 21 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Mrozicie chleb, wkładając go do zamrażalnika w torebce foliowej? To duży błąd, który kosztować was może utratę tekstury pieczywa. Znamy sposób, dzięki któremu pieczywo wyjęte z zamrażalnika będzie tak delikatne i wilgotne, jak nigdy wcześniej. Spróbujcie koniecznie.

Mrożenie jest doskonałym sposobem przechowywania wielu produktów, m.in. pierogów czy właśnie chleba. Zdradzaliśmy wam już jak poprawnie rozmrażać ten produkt. Wracamy z poradnikiem dotyczącym skutecznego zamrażania. Dzięki prostemu trikowi, chleb po rozmrożeniu będzie równie wilgotny i smaczny, jak gdybyśmy dopiero co go upiekli.

Biszkopt z trzech składników

Idealny, obłędnie puszysty biszkopt z 3 składników

CZYTAJ DALEJ

Jak poprawnie zamrozić chleb?

Przechowywanie chleba w zamrażalniku jest świetnym sposobem na to, by zawsze mieć świeży materiał do przyrządzenia kanapek. Aby tak było, spełnić musimy jednak odpowiednie warunki. Nie wystarczy bowiem włożyć kawałka kupionego w sklepie chleba do zamrażalnika.

Skuteczną metodą, która pozwoli na zachowanie walorów produktu, jest trójetapowe zamrażanie pieczywa. Przeprowadza się je zaskakująco prosto. Na początek zawijamy chleb — pokrojony na kromki lub w całości — w warstwę papieru pergaminowego lub woskowego.

Następnie owijamy go folią lub opakowaniem wielokrotnego użytku z wosku pszczelego, czyli tzw. woskowijką. Tak zabezpieczony chleb wkładamy do szczelnego pojemnika, który zamykamy. Najlepiej, jeśli będzie to plastikowy lub szklany kontener na produkty spożywcze. Sprawdzi się też silikonowa torebka ze struną.

Po rozmrożeniu tak opakowanego chleba wypiek będzie smakował, jak byśmy go dopiero co kupili czy upiekli. Dokładne zapakowanie pozwala bowiem zatrzymać wilgoć w pieczywie i zabezpiecza je przed pochłanianiem zapachów.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Aby mieć pewność, że chleb nam się nie zmarnuje, najlepiej jest mrozić pojedyncze kromki. Wtedy zawsze będziemy mieli możliwość sprawnego odmrożenia potrzebnej ilości. Możemy to zrobić np. w tosterze, korzystając z funkcji rozmrażanie.

Skuteczne będzie też włożenie kromek do nagrzanego piekarnika. Ta metoda będzie jednak opłacalna tylko wtedy, gdy będziemy chcieli wykorzystać w jednej chwili większą ilość produktu.

Chleb pokrojony

Najlepiej zamrażać pojedyncze kromki chleba

Źródło zdjęcia: canva/Ivanko_Brnjakovic

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsner, parenting

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >