Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak oszczędzić na jedzeniu? Mamy garść praktycznych porad

Jak oszczędzić na jedzeniu? Mamy garść praktycznych porad

Jak oszczędzić na jedzeniu?
canva/LukaTDB

Jedzenie jest coraz droższe. Przy tak wysokiej inflacji, jak obecnie warto zastanowić się jak można zaoszczędzić na codziennych zakupach spożywczych. Podajemy sprawdzone metody na jeszcze lepsze kontrolowanie domowego budżetu. Wasze posiłki pozostaną smaczne, a wy odzyskacie spokój.

Dobrej jakości jedzenie jest nam niezbędne, by zachować zdrowie. Nasze propozycje nie będą dotyczyły kupowania tańszych zamienników czy rezygnacji z sięgania po żywność. Skoncentrujemy się na prostych trikach, które w większej skali będą miały pozytywny wpływ na nasz budżet.

Rady dotyczące zakupu jedzenia

Jedzenie raczej niestety nie stanieje w najbliższym czasie. Warto wdrożyć proste zasady, dzięki którym jego zakup nie zrujnuje naszego portfela. Oszczędzanie na żywności wcale nie musi oznaczać rezygnowania ze smacznych produktów.

1. Znajdźcie miejsca, w których jedzenie jest tanie i dobre

Warzywa i owoce zakupione u rolnika na targowisku będą miały lepszą jakość niż ich odpowiedniki z marketów. Nierzadko też będą tańsze. Jeżeli nie macie takiego punktu w pobliżu, porównajcie oferty kilku większych sklepów w waszej okolicy.

Choć wydawać, by się mogło, że kilkadziesiąt groszy na jednym produkcie to niewiele, przy zakupie większych ilości może stanowić znaczącą różnicę. Ta zasada przyda się także przy zakupie mięs czy nabiału.

2. Kupujcie produkty sezonowe i lokalne

W ciepłych miesiącach roku jest wiele smacznych warzyw i owocow, na których warto oprzeć swoją dietę. Są one nie tylko zdrowe, ale też stosunkowo tanie. Jeśli będziecie kierować się sezonowością produktów kwoty zaoszczędzone przy zakupie będą dość znaczne.

Wystarczy przypomnieć sobie ile zimą potrafią kosztować pomidory. W czasie, gdy świeże produkty są droższe, warto korzystać z mrożonek i puszek. Te produkty nie są wcale mniej wartościowe, a znacznie łatwiej je przechować.

3. Ograniczcie spożycie mięsa i nabiału

Te produkty wcale nie są podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by spożycie mięsa nie przekraczało 750 g tygodniowo. Mięso obfituje w dużą ilość niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze sprzyjają występowaniu chorób układu krążenia.

W ostatnich latach jego jedzenie jest też niezwykle drogie. Według danych pozyskanych przez portal interia.pl sam kurczak zdrożał o 54% w ostatnim roku. Wysoki wzrost odnotowało także masło (34%). A to tylko wybrane produkty z tej kategorii.

Na naszym portalu znajdziecie wiele smakowitych dań przygotowywanych z resztek czy z samych warzyw. Bezmięsny bulion z obierek, makaron z serem pleśniowym - do którego przyrządzenia możemy wykorzystać końcówki sera - czy kotlety z kalarepy na pewno znajdą wielu amatorów.

4. Korzystajcie z list zakupów i twórzcie jadłospisy

Kupując więcej jedzenia, niż jesteśmy w stanie zjeść, z dużym prawdopodobieństwem coś wyrzucimy. Jeżeli przygotujemy plan posiłków, uwzględniający ilości produktów jakie musimy nabyć, marnowanie będzie duża trudniejsze. Nie zdarzy się nam też wtedy sytuacja, w której będziemy musieli kupić coś na szybko, w droższym osiedlowym sklepie.

5. Postawcie na świeże jedzenie i róbcie zapasy rozważnie

Nie wszystkie produkty powinno kupować się w ilościach hurtowych. O ile strączki, kasze czy makarony nawet warto, o tyle w warzywa czy owoce zdecydowanie lepiej zaopatrywać się częściej, lecz w mniejszych porcjach. Zdążymy je zjeść nim się zepsują.

Warto też zaznajomić się z zasadami mrożenia potraw i przyrządzać je w większych ilościach. W ten sposób nie tylko zaoszczędzimy czas, ale też energię elektryczną czy gaz. Świetnym patentem jest pieczenie wielu produktów z podobnej kategorii na raz np. warzyw korzeniowych do zup kremów i sałatek oraz pasztetów.

Produkty sezonowe i nieprzetworzone będą tańsze
Produkty sezonowe i nieprzetworzone będą tańsze

Źródło zdjęcia: canva/hatipoglu

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: dziennikbaltycki, strefabiznesu, wydarzenia.interia, nabea, kobiecefinanse