Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > O jakiej porze najlepiej pić kawę? Odpowiedź może zaskoczyć

O jakiej porze najlepiej pić kawę? Odpowiedź może zaskoczyć

Kawa
Canva/samer daboul/Pexels

Kawa znana jest ze swoich właściwości pobudzających. Choć wielu z nas sięga po nią po przebudzeniu, nie jest to najlepsza taktyka. Prowadzi ona bowiem do rozregulowania dobowego rytmu wydzielania kortyzolu. Kiedy więc można wypić małą czarną? Znamy dobrą odpowiedź.

Kawę można podać na wiele sposobów. Prozdrowotne dodatki takie jak cynamon czy kurkuma nie są jednak tak popularne, jak mleko, którego wlewanie do czarnego napoju może mieć przykre skutki. Równie istotny będzie też moment, w którym sięgniemy po ten napój. Warto wiedzieć, kiedy lepiej z niego zrezygnować.

Jaka jest najlepsza pora na wypicie kawy?

Po kawę wielu z nas sięga o poranku, często pijąc ją już w czasie śniadania. Warto jednak odroczyć sięgniecie po czarny napar nawet na 2 godziny od przebudzenia. Dlaczego? Mała czarna, jak wiemy, zawiera kofeinę. Substancja ta ma wpływ regulację poziomu kortyzolu w organizmie, obniżając jego podaż.

Ponieważ kortyzol kojarzy nam się z sytuacjami stresowymi, można by założyć, że osłabienie jego wydzielania jest pożądaną reakcję. Niestety jest zupełnie odwrotnie. Hormon ten odpowiada za wzrost stężenia glukozy we krwi, stanowiąc naturalny „pobudzacz". Kawa nie tylko na nas nie „zadziała", ale też sprawi, że rano bez niej będziemy się czuć fatalnie.

Sięganie po ulubiony napar po śniadaniu będzie rozwiązaniem tego problemu. Warto sobie ja zaserwować również po południu — tuż przed drugi okresem zwiększonej produkcji kortyzolu, który następuje w okolicach godziny 17. Pamiętajmy tylko, by zachować 6-godzinny odstęp między tą filiżanką kawy a pójściem spać — wtedy nie obniżymy jakości nocnego wypoczynku.

Jakie są zalety picia kawy?

Spożywanie umiarkowanej ilości czarnego naparu przede wszystkim łagodnie pobudza, zwiększając naszą tolerancję na wysiłek fizyczny i koncentrację. Długotrwałe picie naparu i dostarczanie sobie dawek kofeiny nieprzekraczających 400 mg ma jednak jeszcze kilka innych korzyści.

Udowodniono, że regularne dostarczanie sobie tej substancji może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, a także zachorowania na cukrzycę tupu 2. Ciekawym benefitem jest też przyspieszanie metabolizmu, które może wspomóc odchudzanie.

Picie kawy do śniadania nie jest dobrym pomysłem
Picie kawy do śniadania nie jest dobrym pomysłem

Źródło zdjęcia: canva/virtustudio Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: nowafarmacja, coffeedesk