Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ogórki kiszone się zepsuły? Niestety wszystko przez koszmarne błędy, lepiej ich unikaj
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 06.09.2022 14:03

Ogórki kiszone się zepsuły? Niestety wszystko przez koszmarne błędy, lepiej ich unikaj

Ogórki kiszone się zepsuły? Niestety wszystko przez koszmarne błędy, lepiej ich unikaj
canva/vkuslandia

Ogórki kiszone to najbardziej popularne przetwory na zimę, są kwaśne, jędrne i pełne smaku. Wystarczy jednak jeden błąd podczas przygotowywania ogórków, a zamiast pysznych kiszonek otrzymasz zepsute ogórki, na których dodatkowo pojawiła się pleśń.

Ogórki kiszone to świetny dodatek do dań obiadowych, grillowanego mięsa, kotletów schabowych, duszonej wołowiny. Dodajemy je również do sałatek, np. do tradycyjnej jarzynowej i gotujemy z nich przepyszną zupę ogórkową.

Ogórki kiszone podajemy często jako dodatek do zimnej płyty, np. serów, wędlin, smalcu. Możemy przygotować z nich również pyszne pasty kanapkowe. Wystarczy jednak jeden błąd podczas robienia przetworów na zimę, aby wszystkie kiszonki wylądowały w koszu.

W procesie fermentacji ogórków kluczowe są bakterie mlekowe. To one odpowiadają za smak, a także za mętny, zielonkawy kolor wody i biały nalot na ogórkach. Jeśli jednak źle przygotujemy same ogórki i słoiki, a nawet niedokładnie umyjemy ręce przed robieniem przetworów, do ogórków przedostaną się bakterie i mikroorganizmy, które kiszonki zepsują.

Ogórki kiszone się zepsuły? Wszystko przez koszmarne błędy, lepiej ich unikaj

Jeśli po otworzeniu słoika z ogórkami, pojawił się na nich niebieski nalot, ogórki brzydko pachną i są tak miękkie, że praktycznie się rozpadają, pod żadnym pozorem ich nie jedz. Najprawdopodobniej popełniłeś jeden z częstych błędów, przez które ogórki się zepsuły.

  • Nawożone i źle umyte ogórki. Ogórki do kiszenia nie mogą być nawożone, muszą być świeże i jędrne. Muszą być również dobrze umyte, jeśli wyszorujesz je niedokładnie, ogórki na pewno się zepsują.

  • Brudne ręce. Higiena rąk jest bardzo ważna, również podczas przygotowywania kiszonek. Jeśli ogórki wkładasz do słoika brudnymi lub niedokładnie umytymi rękami, na kiszonkach z pewnością pojawi się pleśń i bakterie.

  • Źle umyte i niewyparzone słoiki i nakrętki. Pojemniki do ogórków kiszonych muszą być sterylnie czyste, dlatego należy je umyć i wyparzyć, aby pozbyć się wszystkich bakterii i mikroorganizmów.

  • Źle dobrane zakrętki i niedokręcone słoiki. Jeśli zakrętki nie są idealnie dokręcone, do ogórków dostanie się powietrze, które przyczyni się do powstania pleśni i pojawienia się bakterii, które zepsują kiszonki.

Dlaczego w ogórkach pojawia się mętna woda i ogórki gazują po odkręceniu?

Mętna woda i buzujące ogórki po otworzeniu słoika z ogórkami kiszonymi to zupełnie normalne objawy. Gaz jest wynikiem procesu fermentacji, jaki zachodzi podczas kiszenia. Mętna woda i biały nalot na ogórkach również są zupełnie normalne.

Kolor zmienia się pod wpływem kwasu mlekowego, który także jest wynikiem działania bakterii odpowiedzialnych za fermentację. Taki ogórki nie dość, że można spokojnie jeść, to jeszcze są najzdrowsze, ponieważ pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną naszych jelit.

Dowiedz się również, co zrobić, żeby ogórki kiszone nie były puste w środku. Czy ogórki kiszone trzeba pasteryzować?

Ogórki kiszone
canva/madaland

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl