Smakosze.pl
Kania - sposób na rozwinięcie kapelusza

canva/Inventori

Zbieracie kanie? Sprawdźcie, jak przyspieszyć rozwijanie się kapelusza. Sposób jest banalnie prosty

5 Października 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Znaleźliście kanie, ale ich kapelusze nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte? Spokojnie możecie zabrać je do domu, bo mamy niezwodny sposób, za sprawą którego kapelusze szybko staną się duże. Prosta sztuczka sprawi, że będziecie mogli przyrządzić z kani smaczne kotlety. Koniecznie sprawdźcie — warto choć raz ich posmakować.

Czubajka kania jest jednym z najsmaczniejszych grzybów, jakie znaleźć można w polskich lasach. Jest Idealna na kotlety. Jej rozwinięty kapelusz potrafi osiągać spektakularne rozmiary. Wiemy, co zrobić, jeśli grzyb pozostaje skulony. Prosty patent pomoże nam przyrządzić z niego „schabowego".

smalec

Kontrowersyjny smalec - używać czy nie? Poznaj wady i zalety popularnego tłuszczu

CZYTAJ DALEJ

Jak rozwinąć kapelusz kani? Pomoże jedna sztuczka

Metoda, która pomoże skłonić kanię do tego, by jej kapelusz zwiększył rozmiary do pożądanych jest naprawdę prosta. Egzemplarz, który wymaga „podrośnięcia”, należy po prostu wstawić do naczynia z zimną wodą, uprzednio oczyszczając nóżkę ze ściółki.

Kilka godzin we wspomnianych warunkach sprawi, że naszym oczom ukaże się piękny rozwinięty „parasol” - doskonały na kotlety. Czasami czas trwania rozwijania może wymagać od nas cierpliwości — najbardziej oporne kanie potrzebują całej nocy.

Co warto wiedzieć o kani?

Wspomnieliśmy już jak wykorzystać kapelusze. Nóżki — jeżeli tylko nie wykazują oznak zepsucia — świetnie nadają się do sosów, potrawek, a nawet bulionów czy zup. Aromatyczny grzybowy wywar może być podstawą niejednego pysznego dania. Oczywiście do dania możemy wykorzystać całe okazy.

Choć namaczanie warzyw tak naprawdę powoduje, że pochłaniają wodę kosztem smaku, prawie całkowicie otwarty kapelusz kani warto zerwać. Sztuczka, którą proponujemy, będzie też stanowiła sposób weryfikacji, czy dobrze rozpoznaliśmy przysmak. Podobny do kani muchomor sromotnikowy z czasem nie zyska charakterystycznych plamek i pęknięć.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na dania z grzybami. Polecamy prostą i smaczną jajecznicę z boczniakami, a także pełen smaku bigos z dodatkiem skarbów lasu.

Kania jest pyszna

canva/Aleksandrs Samuilovs

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: smakizycia, beszamel.se

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Grzyb, który smakuje jak kurczak

Produkty

Rozpoznajesz grzyb ze zdjęcia? Wiele osób go pomija, a smakuje jak kurczak

Czytaj więcej >
Czarna końcówka banana jest bezpieczna

Produkty

Cała prawda o czarnej końcówce banana. Już wiadomo, czy można ją jeść

Czytaj więcej >
maślaki

Produkty

Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy

Czytaj więcej >
canva/YelenaYemchuk

Produkty

Czy można jeść surowy kalafior? Nie każdy ma świadomość, łatwo o pomyłkę

Czytaj więcej >
Ile kaw można pić dziennie?

Produkty

Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości

Czytaj więcej >
Największe błędy w uprawie pomidorów

Produkty

Największe błędy w uprawie pomidorów. Przez nie więdną i nie dojrzewają

Czytaj więcej >