Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak rozpoznać, kiedy ogórki kiszone są zepsute?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 02.03.2022 01:00

Jak rozpoznać, kiedy ogórki kiszone są zepsute?

ogórki kiszone
canva/Pawel_B

Lubicie kiszone ogórki? Macie w spiżarni zapas ogórków domowej roboty? Nim je schrupiecie czy dodacie do potrawy, sprawdźcie, czy są zdatne do spożycia. A wiecie, jak rozpoznać, kiedy ogórki kiszone są zepsute? Co o tym świadczy? Oto kilka cennych wskazówek.

O tym, że ogórki kiszone są bardzo smaczne, nikogo nie trzeba przekonywać. Podobnie jak do tego, że są bardzo zdrowe. Zdrowe i smaczne, pod warunkiem, że nie są zepsute. Na ich kondycję wpływają bowiem warunki przechowywania, ale też jakość ogórków i słoików.

Jak rozpoznać, kiedy ogórki kiszone są zepsute?

Tak naprawdę nie sposób przeoczyć, że ogórki są zepsute. Po ich otwarciu ze słoika wydobywa się odpychający zapach, ogórki są w środku białe lub rozpadają się przy wzięciu ich w dłoń.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są zwykle bakterie lub pleśnie. W wyniku działalności niektórych bakterii ogórki mogą zgnić. Rozwojowi bakterii sprzyja zła jakość ogórków. Często do tego dochodzi, gdy warzywa zostały przeazotowane w wyniku użycia zbyt dużej ilości nawozów. Takie ogórki tak naprawdę nie nadają się do kiszenia.

Inną przyczyną gnicia ogórków mogą być nieszczelne lub niedokładnie wymyte słoiki oraz pokrywki. Gdy słoiki nie zassą dobrze pokrywek, w ich wnętrzu mogą rozwinąć się bakterie. Podobnie może się stać, jeśli słoiki nie były dobrze umyte oraz wyparzone przez napełnieniem.

Pleśń w ogórkach może pojawić się, gdy przeoczymy ich uszkodzenia. Do kiszenia nie nadają się bowiem ogórki ze śladami pleśni, a także z miękkimi fragmentami. Pleśń pojawia się też na ogórkach wtedy, gdy wystają ponad zalewę. Dlatego ważne jest, by ogórki ścisło upchać w słoikach, tak by nie pływały swobodnie po powierzchni zalewy.

To nie są oznaki zepsucia

Niektórzy zastanawiają się, czy ogórki, które buzują po otwarciu, nadają się do jedzenia. Jak najbardziej tak. Gaz w słoiku to dwutlenek węgla, który wytwarza się w wyniku naturalnie zachodzącej fermentacji. Takich ogórków nie trzeba się więc bać, co więcej, są bardzo smaczne.

Objawem zepsucia ogórków nie jest też biały osad na dnie słoika lub na ogórkach, a także mętna zalewa. To również są naturalne następstwa działalności pożytecznych bakterii fermentacji mlekowej. Zmętnienie świadczy właśnie o tym, że fermentacja przebiegła.

Na naszej stronie znajdziesz przepisy na potrawy z ogórkami kiszonymi. Sprawdź, jak zrobić klasyczną zupę ogórkową, a także, jak przygotować ogórkową pastę do pieczywa.

kiszone ogórki
kiszone ogórki

Źródło zdjęcia: canva/bit245

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: rodzice, winiary

Zapraszamy na nasz Instagram