Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak szybko ugotować ziemniaki? Oprócz soli dodaj do wrzątku 1 łyżkę podstawowego produktu
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 28.09.2022 11:22

Jak szybko ugotować ziemniaki? Oprócz soli dodaj do wrzątku 1 łyżkę podstawowego produktu

gotowanie ziemniaków
Canva / skhoward

Znamy niezawodne sposoby, jak ugotować szybko ziemniaki. Twój obiad nigdy już nie będzie opóźniony przez zbyt długo gotujące się bulwy. Sztuczka z dodaniem do garnka masła nie tylko przyspieszy gotowanie, ale tez nada warzywom fantastycznego posmaku. A to nie wszystko, co mamy w zanadrzu.

Gotowane ziemniaki to jeden z bardziej popularnych obiadowych dodatków, przez co czas niezbędny na ich ugotowanie nierzadko determinuje porę podania całego posiłku. Podpowiadamy jak szybko ugotować ziemniaki, aby obiad zawsze trafiał na stół bez zbędnych opóźnień.

Jak szybko ugotować ziemniaki - podstawowe zasady

Aby ziemniaki ugotować szybko i sprawnie, należy zadbać o ich jednorodną wielkość. Jak zatem szybko ugotować ziemniaki, jeśli trafiły nam się zarówno egzemplarze większe jak i zupełnie małe? Wystarczy pokroić je na mniejsze, w miarę możliwości jednakowe części. Drobniejsze kawałki ziemniaków szybciej będą gotowe do podania.

Przyjęło się, że czas gotowania ziemniaków wynosi ok. 20 minut. Czy wiesz jednak, że możesz skrócić go o połowę? Wystarczy obrane i pokrojone kartofle zalać do gotowania gorącą wodą z czajnika. Należy jednak mieć świadomość, że tak przygotowane ziemniaki tracą więcej witamin.

Do wody do gotowania ziemniaków dodaje się łyżeczkę soli na litr wody. Nie służy ona jednaj jedynie podkreśleniu walorów smakowych gotowanych warzyw. Sól zapobiega również zbyt szybkiemu wygotowaniu wody oraz przyspiesza cały proces.

Jak szybko ugotować ziemniaki i polepszyć ich smak

Gotując ziemniaki, zmagamy się nie tylko z długim czasem oczekiwania, ale także z kipieniem. Spuszczone z oczu ziemniaki potrafią wzburzyć wodę w garnku, która następnie zalewa kuchenkę i przysparza nam sprzątania. Znamy sposób, jak ugotować ziemniaki szybko, a zarazem zapobiec dodatkowemu bałaganowi.

Pierwszym krokiem jest wymierzenie odpowiedniej ilości wody do gotowania. Zbyt duża ilość płynu nie tylko zwiększa ryzyko kipienia i wydłuża czas gotowania, ale także sprawia, że ugotowane bulwy są mniej intensywne w smaku. Wody w garnku powinno być tyle, aby warzywa były nią równomiernie przykryte.

Gwoździem programu z sposobach, jak szybko ugotować ziemniaki, jest dodatek do garnka łyżki masła. Tłuszcz ten skutecznie powstrzymuje wodę przed kipieniem. Przyspiesza także sam proces gotowania, dzięki czemu ziemniaki będziemy mogli podać na stół bez zbędnych opóźnień.

Gotowane z dodatkiem tłuszczu ziemniaki mają również pyszny, maślany smak. Są bardzo delikatne i przyjemnie rozpływają się pod naciskiem widelca. Znamy niezawodny przepis na pyszne ziemniaki pieczone. Sprawdź, jak możesz wykorzystać ziemniaki pozostałe z obiadu.

Canva / premat
Canva / premat

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: