Smakosze.pl

Canva / Sedaeva

Jak ugotować idealne jajko na miękko? Ten patent jest niezawodny

3 Marca 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Ugotowanie jajka nie miękko nie jest taką prostą sprawą. Wystarczy drobna niedokładność w oszacowaniu czasu gotowania, a z wymarzonej płynnej konsystencji żółtka nici. Znamy niezawodny sposób na to, aby jajka na miękko zawsze wychodziły dokładnie takie, jak powinny. Równomierne i właściwe gotowanie zapewni wyłączenie gazu pod gotującą się wodą z jajkami.

Jajko na miękko teraz zrobisz prościej, niż kiedykolwiek

Przygotowanie jajek zazwyczaj nie nastręcza żadnych trudności. Ugotowanie ich na twardo, zrobienie sadzonych, a nawet usmażenie jajecznicy jest w zasięgu absolutnie każdego adepta sztuki kuchennej. Perfekcyjne jajko na miękko to jednak wyższa szkoła jazdy wymagająca właściwej strategii oraz nieco wprawy. Podpowiem,y jak zostać w tej materii absolutnym mistrzem.

Niezawodny patent na ugotowanie jajka na miękko

Do gotowania jajek na miękko należy dobrze się przygotować. Przede wszystkim konieczne jest wcześniejsze wyjęcie jajek z lodówki, aby zdążyły osiągnąć temperaturę pokojową. Inaczej na skutek zetknięcia z wrzącą wodą zimna skorupka mogłaby ulec pęknięciu. Ponadto produkt prosto z lodówki obniżyłby temperaturę płynu, przez co proces gotowania uległby zakłóceniu.

Do garnka, w którym będziesz gotować jajka nalej zimną wodę. Powinno być jej tyle, aby w całości przykryła wsadzone do niej potem produkty. Do płynu dosyp łyżeczkę soli, która uchroni skorupki przed pękaniem. Wstaw garnek na gaz i poczekaj, aż woda zacznie się gotować.

Do wyraźnie bulgoczącej wody ostrożnie włóż jajka w temperaturze pokojowej. Uważaj przy tym, aby się nie poparzyć. Najlepiej użyć w tym celu łyżki cedzakowej lub metalowego sitka. Jajka osuwaj delikatnie po ściance garnka, co uchroni je przed rozbiciem.

Po wsadzeniu jajek do wrzątku, wyłącz płomień pod garnkiem. Od razu przykryj też garnek pokrywką. Jajka pozostaw w gorącej wodzie przez 4 do 6 minut. Czas zależy od pożądanej konsystencji żółtka i wielkości jaj.

 

Jakie są ogóle zasady gotowania jajka na miękko?

Powyższy patent, choć niezwykle skuteczny, nie jest jedynym, jaki mamy do dyspozycji. Jajka gotować można również w tradycyjny sposób z zachowaniem odpowiedniego czasu. To, ile minut należy gotować jajko, zależy od jego wielkości oraz osobistych preferencji. Najlepiej dopracować proces metodą prób i błędów

W sklepach znaleźć możemy jajka różnych wielkości. Oznaczenie najczęściej widnieje na opakowaniu. Poznanie rozmiaru jajka pozwoli określić ilość czasu, jaką należy je gotować. Różnice są niewielkie, ale w praktyce znaczące.

Jajka wielkości S, czyli małe, gotuj przez 3,5 minuty. Te średnie, czyli M, potrzebować będą 1 minuty więcej. Największe dostępne - L w garnku z wrzącą wodą spędzić muszą aż 5,5 minuty. Jeśli nie jesteście pewni rozmiaru waszego jajka, gotujcie je przez 4 minuty.

Co zrobić, gdy upłynie czas gotowania? Należy odlać gorącą wodę i zalać jajka zimną wodą. W ten sposób jajka nie tylko szybko przestygną, ale też zatrzymany zostanie proces dalszego ścinania się żółtka. Po tych czynnościach Twoje idealne jajko na miękko gotowe jest do jedzenia. Dowiedz się, który rodzaj jajek jest najkorzystniejszy dla zdrowia . Podwójne żółtko w jajku bierze się z czegoś innego, niż podejrzewa większość ludzi .

gotowanie jajek w garnku.png
Canva / FotoCuisinette
Bosacka o wyborze najlepszych mandarynek

Bosacka wzięła mandarynkę i wskazała na szypułkę. Ten detal wiele zdradza

CZYTAJ DALEJ
przyrządzanie obiadu z ziemniaków

Zwyciężczyni MasterChefa obiad na jutro robi dziś. Jej danie z ziemniaków jest prawdziwym hitem

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Porady

Tania i zdrowa ryba niesłusznie pomijana. Jej zalety odbierają mowę
Czytaj więcej >

Porady

Bosacka pokazała jak przyrządzić szparagi. Szybko i bez strat cennych składników
Czytaj więcej >

Porady

Dodajesz olej do gotującego się makaronu? Błąd może sporo kosztować
Czytaj więcej >

Porady

Wkłada do opakowania z chlebem i przedłuża jego świeżość o 2 tygodnie. Ten patent to hit
Czytaj więcej >

Porady

Technolog żywności oceniła nową modę na gotowanie brokułów. Przez nią tracą, co najcenniejsze
Czytaj więcej >

Porady

Zapomnij o piekarniku i wystawianiu na słońce. Grzyby najlepiej i najtaniej ususzysz na zimno
Czytaj więcej >
Aleksandra Proch

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Porady

Porady

Emilia Maciejewska-Latosińska

Kucharz w Pytaniu na śniadaniu pokazał jak gotować ryż. Mnóstwo Polaków było w błędzie
Czytaj więcej >
Porady

Emilia Maciejewska-Latosińska

Bosacka z ważnym apelem odnośnie kupowania lodów. Większość osób nie ma o tym pojęcia
Czytaj więcej >
Porady

Aleksandra Proch

Tak próbują oszukać klientów Żabki. Nie dajcie się nabrać
Czytaj więcej >
Porady

Katarzyna Rachańska-Płaczek

Wspaniałe wieści dla grzybiarzy. Niektórzy czekali na to cały rok
Czytaj więcej >
Porady

Katarzyna Rachańska-Płaczek

Wrzuć orzechy do gorącej wody. Efekt przejdzie najśmielsze pojęcie
Czytaj więcej >
Porady

Aleksandra Proch

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Arcybiskup zabrał głos
Czytaj więcej >