Jak uprawiać pieczarki we własnym ogródku? Przedstawiamy najlepsze patenty
Uprawa pieczarek jest świetnym pomysłem na zapewnienie sobie stałego dostępu do tych pysznych grzybów. Jej prowadzenie w domowym ogródku jest naprawdę proste. Sprawdziliśmy, kiedy jest możliwa i co właściwie trzeba zrobić, aby uzyskać najlepsze okazy.
Uprawa pieczarek stała się prosta dzięki wprowadzeniu na rynek specjalnych zestawów, których koszt jest niezwykle niski. Nie będą one oczywiście konieczne, ale mają tę zaletę, że dzięki nim grzyby możemy pozyskiwać przez cały rok.
Jak uprawiać pieczarki w domu?
Jeżeli decydujemy się na samodzielną uprawę w przydomowym ogródku, wybierzmy miejsce zacienione. Uprawa pieczarek nie wymaga nasłonecznienia. Jedyne co będzie potrzebne to odpowiednie podłoże i temperatura. Najlepiej sprawdza się podłoże przygotowane z dodatkiem obornika końskiego lub tzw. podłoże zastępcze ze słomy i kurzaka.
Pieczarki najlepiej jest hodować od kwietnia do lipca, kiedy zazwyczaj na zewnątrz panuje właściwa temperatura. Grzyby będą wzrastać tylko wtedy, gdy będzie ona oscylować w granicach od 14 do 25 stopni. Z tego względu właśnie dużo łatwiejsze jest prowadzenie uprawy w domu np. w piwnicy.
Kluczowym elementem uprawy jest stałe, choć oszczędne nawadnianie podłoża. Pierwsze grzyby pojawią się po około 3 tygodniach od pierwszego podlania. Łuszcząca się osłona pod kapeluszem to znak, że możemy dokonać zbioru danego okazu. Wykręcamy go wtedy ostrożnie z podłoża, tak by nie uszkodzić rosnących obok grzybków.
Co jeszcze warto wiedzieć o pieczarkach?
Zebrane grzyby można przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce do 4 dni. Uprzednio należy je oczywiście oczyścić, usuwając podstawy trzonów, które będą pokryte ziemią. Tak potraktowany produkt można także zamrozić, ususzyć czy zamarynować.
Po sprawdzone przepisy na dania z pieczarkami zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam m.in. kilka pomysłów na ich faszerowanie m.in. warzywami i ricottą. Podpowiadamy też jak przyrządzić je w chrupiącej panierce.
Źródło zdjęcia: canva/AlexPro9500
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Ekspresowe ciasteczka maślane z 4 składników. O wiele lepsze od sklepowych
Co zrobić, żeby panierka nie odpadała od kotletów schabowych? Zdradzamy najlepsze patenty
Dlaczego do rosołu warto dodać kapustę włoską? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza
Źródło: poradnikogrodniczy, onet