Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jak uratować mętny rosół?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 30.12.2021 01:00

Jak uratować mętny rosół?

Klarowny rosół
canva/beats3

Rosół jest jedną z najprostszych zup do ugotowania. Co nie oznacza jednak, że zawsze wychodzi idealny. Przygotowanie aromatycznego, klarownego wywaru jest jednak sztuką. Dziś podpowiemy ci jak uratować mętny rosół. Obiecujemy, że dzięki naszym trickom, odzyska apetyczny wygląd.

Choć gotując rosół, wystarczy włożyć do wody mięso, warzywa i przyprawy, to jednak trzeba wiedzieć jak je przygotować, kiedy je włożyć, do jakiej wody i jak gotować. Niby nic, a jednak ma to wpływ na smak, aromat i klarowność tego tradycyjnego wywaru.

Jak uratować mętny rosół?

Częstym problemem przy przyrządzaniu rosołu jest fakt, że wyjdzie mętny. Niestety nie o takim wyglądzie wywaru marzyliśmy, bo jednak nie ma jak klarowny rosołek. Za mętnienie rosołu odpowiedzialny jest tłuszcz i białko. Czy da się naprawić mętny rosół? Okazuje się, że tak. Są na to aż 3 sposoby.

Klarowanie białkiem jaja. Do mętnego rosołu można dodać 1-2 białka kurzego jaja — całe lub ubite. W czasie ścinania się białko wchłonie unoszące się w rosole składniki i wtedy, po kilku minutach gotowania możemy je usunąć. Wcześniej należy wyjąć z wywaru mięso i warzywa. Po dodaniu piany z białek, rosół trzeba podgrzewać, cały czas mieszając. Potem garnek należy zdjąć z ognia i po kilkunastu minutach usunąć białko, a rosół przecedzić przez sitko.

Klarowanie cebulą. Cebulę warto dodać do rosołu dla smaku, bursztynowego koloru i sklarowania wywaru. Przekrojoną wraz z łupiną trzeba wcześniej opalić nad ogniem lub zrumienić na suchej patelni. Po ugotowaniu wywaru wraz z cebulą rosół jest smaczniejszy i ma bardziej apetyczny wygląd.

Klarowanie lodem. Jeśli chcesz usunąć z rosołu nadmiar tłuszczu, pomoże ci w tym lód. Wrzuć do rosołu kilka kostek lodu, a przyspieszą jego stygnięcie. Po schłodzeniu, na powierzchni wywaru zbierze się tłuszcz, który wystarczy zebrać łyżką cedzakową.

Jak ugotować dobry rosół?

Gotując rosół, warto zwrócić uwagę na kilka niuansów. Przede wszystkim mięso należy wrzucić do garnka z zimną wodą. Tylko wtedy rosół ma szansę być klarowny i esencjonalny. Włożenie mięsa na wrzątek zwykle skutkuje szybkim ścięciem się białka, słabym smakiem zupy i jej mętnością.

Podobnie nie należy wkładać do wody mięsa nie do końca rozmrożonego. To też może spowodować mętnienie wywaru, a także powstanie dużej ilości szumowin.

Na początku gotowania warto też dodać warzywa, bo wtedy rosół będzie smaczniejszy. Rosół trzeba też gotować na małym ogniu przy uchylonej pokrywce. Dzięki temu będzie esencjonalny, o pięknym aromacie.

Jeśli chcesz poznać dokładny przepis na rosół, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź też, dlaczego warto dodać ocet do rosołu.

ubite białko
ubite białko

Źródło zdjęcia: canva/Oksana_S

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: winiary

Zapraszamy na nasz Instagram