Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?
Wiecie, jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni? To wcale nie jest trudne, trzeba tylko znać kilka żelaznych zasad. Ich przestrzeganie zapewni, że ryba wyjdzie smaczna i apetyczna, czyli dokładnie taka, na jaką każdy ma ochotę.
O tym, że ryby są bardzo zdrowe, słyszał już chyba każdy. Zawierają pełnowartościowe, łatwo przyswajalne białko, wiele witamin i soli mineralnych, a przede wszystkim cenne kwasy tłuszczowe. Ten skład sprawia, że ryby są zdrowsze niż mięso i drób. Dlatego powinniśmy je jeść przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Ryby możemy jeść na przekąskę, np. śledzie czy wędzoną makrelę. Jednak rybka na obiad, to jest to. W sklepach najłatwiej dostępne są ryby mrożone. Mrożenie jest bardzo dobrą metodą utrwalania żywności, jednak rozmrożona ryba, a zwłaszcza filet, w czasie smażenia potrafi spłatać figla. Jak uniknąć jego rozpadnięcia i odchodzenia panierki?
Jak usmażyć mrożony filet z ryby, żeby wyszedł chrupiący i nie rozpadł się na patelni?
Przede wszystkim nigdy nie smażymy ryby mrożonej. Wcześniej trzeba ją rozmrozić i to bardzo dokładnie. Najlepiej, by filety rozmarzały się powoli, wtedy będą miały właściwości najbardziej zbliżone do świeżej ryby. Dlatego o rozmrożeniu ryby na obiad najlepiej pomyśleć wieczorem. Trzeba ją wyjąć z zamrażarki, położyć na talerzu i wstawić na dolną półkę lodówki.
Gdy już dokładnie rozmrozicie rybę, połóżcie ją między warstwami papierowych ręczników i lekko dociśnijcie dłonią. W ten sposób wyciśniecie z ryby nadmiar wody, która zostanie wchłonięta przez papier. Dzięki temu nie będzie odpadania panierki i pryskania tłuszczu w czasie smażenia.
Tak przygotowane filety trzeba oprószyć przyprawami, np. solą i pieprzem, a potem warto je obtoczyć w mące. Mąką stworzy na powierzchni fileta warstwę zabezpieczającą przed przywieraniem do patelni i rozpadaniem się ryby.
Rybę kładziemy na sporą ilość dobrze rozgrzanego tłuszczu. Można też smażyć ją na głębokim tłuszczu, a wtedy usmaży się szybciej i równomiernie. Gdy temperatura tłuszczu będzie zbyt niska, ryba zacznie przywierać do patelni i się rozpadać. Jeśli chcecie, filety możecie też obtoczyć w trójwarstwowej panierce składającej się z mąki, jajka i tartej bułki. Będzie jednak bardziej kaloryczna.
Po zdjęciu ryby z patelni warto ją położyć na papierowych ręcznikach, które pochłoną nadmiar tłuszczu. Dzięki temu filety rybne nie dostarczą nam zbędnych kalorii, a przecież sięgamy po rybę, bo chcemy się zdrowo odżywiać.
O tym warto pamiętać
Szybkie rozmrażanie niekorzystnie wpływa na strukturę mięsa ryb. Nie zaleca się rozmrażania filetów rybnych, a nawet rybnych tuszek w mikrofali czy na kuchennym blacie. W pierwszym przypadku łatwo o przegrzanie fragmentów ryb, w wyniku czego robią się one suche. W drugim przypadku na powierzchni ryby może pojawić się szkodliwa mikroflora.
Jeśli ryba nie będzie całkowicie rozmrożona przed smażeniem, rozmrozi się w czasie smażenia. Niestety będzie to skutkowało wypływaniem z niej wody, a w rezultacie odpadnięciem panierki, pryskaniem tłuszczu i rozpadnięciem się fileta.
W naszym serwisie znajdziecie też przepis na orzechową panierkę do ryby, a także na rybę pieczoną z warzywami.
Źródło zdjęcia: canva/PicturePartners
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Jak wykorzystać fusy po kawie? Liczne zastosowania pokochały miliony
Jak sprzątać kuchnię? Sprawdzone metody na utrzymanie porządku
Puszyste naleśniki na maślance. Wychodzą idealnie za każdym razem, mamy prosty przepis
Źródło: pomysly-na, kasinkowe-gotowanie.blogspot