Smakosze.pl
awokado

canva/Lubo Ivanko

Jak wykorzystać pestkę z awokado?

7 Października 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Pestka z awokado jest nadzwyczajna. Bardzo duża i w odróżnieniu od większości pestek jadalna. Dowiedz się jak wykorzystać pestkę z awokado i już nigdy jej nie wyrzucaj.

Awokado to bardzo zdrowy owoc. Od większości owoców różni go to, że wcale nie jest słodki, ani soczysty. Ma natomiast kremowy miąższ, który jest bogaty w zdrowe tłuszcze. Poza tym awokado zawiera też wiele witamin i soli mineralnych.

Podobnie wartościowa jest pestka z awokado, którą zazwyczaj wyrzucamy. Okazuje się, że pestka zawiera 70 proc. wszystkich aminokwasów występujących w awokado. Jest też bogata w błonnik, który usprawnia przemianę materii, a także w przeciwutleniacze zmniejszające ryzyko zachorowania na nowotwory.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak wykorzystać pestkę z awokado?

Pestkę z awokado naprawdę warto zjeść. Najpierw trzeba usunąć z niej brązową skórkę, a potem zetrzeć jasną część na tarce. Rozdrobnioną pestkę z awokado można dodawać do sałatek, surówek, dań gotowanych i duszonych, a także posypywać nią kanapki.

Pestkę z awokado można też wsadzić po to, by mieć w domu oryginalną, ładną roślinkę. Nie wsadzaj jej jednak od razu do ziemi, tylko pozwól jej wcześniej wykiełkować. W tym celu wbij po obwodzie pestki 3-4 wykałaczki, na których zawiesisz ją na słoiku z wodą. W wodzie powinien być zanurzony cały czas tylko czubek pestki, tak by nie zgnił, a jednak pobierał wodę. Gdy po kilku tygodniach pestka puści korzonki, możesz ją wsadzić do doniczki z ziemią.

racuchy

Bajecznie pyszne racuchy z cudownym dodatkiem

CZYTAJ DALEJ

Jak wyjąć pestkę z awokado?

Pestka z awokado zwykle nie jest naszym głównym celem. Jednak jeśli natniemy odpowiednio owoc, łatwo skorzystamy z miąższu, a i pestka nie zostanie pokaleczona.

Awokado najlepiej jest naciąć nożem wokół pestki po dłuższym obwodzie. Przy pomocy ostrza noża najpierw rozchylamy, a potem rozdzielamy połówki awokado. Obracamy przy tym nieco połówkami owocu, tak by pestka oddzieliła się od miąższu. Pozostałą pestkę najlepiej jest usunąć, podważając ją łyżeczką.

Dowiedz się też o innych produktach, które zwykle wyrzucasz, a mogą być przydatne. Zobacz jak wykorzystać torebki po herbacie albo skórkę od banana.

awokado

awokado

Źródło zdjęcia: canva/knape

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

CZY ZNASZ TE STAROPOLSKIE POTRAWY? WIELE Z NICH ZOSTAŁO ZAPOMNIANYCH

Pytanie 1 z 6

Gramatka to:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: dompelenpomyslow

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Czy seler naciowy można mrozić?

Czytaj więcej >
Szuflada pod piekarnikiem

Porady

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Czytaj więcej >
Bigos

Porady

Jak uratować przesolony lub za kwaśny bigos?

Czytaj więcej >
Przypalony garnek

Porady

Jak wyczyścić przypalony garnek?

Czytaj więcej >
lodówka

Porady

Banalnie prosty domowy sposób na umycie lodówki

Czytaj więcej >
buraki

Porady

Jak ugotować buraki, aby zachowały swój kolor?

Czytaj więcej >