Jak wykorzystać w kuchni kapary?
Kapary cierniste potocznie nazywane po prostu kaparami są zdrowym i charakterystycznym w smaku rarytasem kulinarnym. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości są wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie. Dowiedzcie się jak je włączyć do jadłospisu.
Smak kaparów — a właściwie ich pąków, bo te najczęściej znajdziemy w sklepach spożywczych — porównać można do jedzenia chrzanu wraz z zielonymi oliwkami. Cierpki i nieco gorzki w odbiorze kwiat jest elementem wielu dań. Oprócz ciekawego smaku ma też sporo innych zalet.
Dlaczego warto jeść kapary?
Pąki tej rośliny skrywają w sobie bogactwo składników odżywczych. Zawierają m.in. żelazo, potas i sód, a także liczne witaminy — A, E, K, witaminy z grupy B oraz odpowiedzialna za przyswajanie wielu substancji odżywczych i wzmacnianie odporności witamina C.
Kapary są też źródłem polifenoli — antyoksydantów cennych w profilaktyce nowotworów, spowalniających procesy starzenia organizmu. Mają też sporo rutyny — substancji mającej korzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych.
Nie bez znaczenia będą też ich właściwości moczopędne i wykrztuśne. Naparem z kaparów można z powodzeniem płukać bolące gardło. Sprawdzą się także jako składnik ograniczający wzdęcia i przeciwdziałający problemom reumatologicznym.
Jak wykorzystać kapary kuchni?
Te charakterne pąki sprawdzą się jako dodatek do sosu pomidorowego czy pizzy na kruchym spodzie. Pasują też do sałatki z oliwkami i fetą. Odnajdą się również w różnych pastach kanapkowych np. w tapendadzie z czarnych oliwek. Posiekane wraz z pieczonym bakłażanem mogą też udawać kawior.
Korzystając z nich, należy jedynie pamiętać, by nie poddawać ich działaniu wysokiej temperatury — pod jej wpływem tracą swój smak. Najlepiej po prostu chrupać je na zimno, wyjmując z zalewy, lub dodawać na sam koniec przygotowywania ciepłych dań.
Warto również zaznaczyć, że nie będą idealnym wyborem dla osób na diecie niskosodowej. Zawierają bowiem sporo soli. Pozostali jednak powinni po nie sięgać bez obaw. Na imprezie sprawdzą się jako towarzystwo dla tych koreczków.
Źródło zdjęcia: canva/Lilechka75
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: kuchnia.wp, schroniskobukowina