Jak zachować się przy szweckim stole na wakacjach?
Szwedzki stół jest obecny w większości hoteli i wczasowych ośrodkach - dzięki niemu można nakarmić znacznie więcej gości niż przy użyciu tradycyjnej kuchni. Niestety wielu Polaków nie wie jak się przy nim zachowywać. Jak wyjaśnia ekspertka Dominika Grodowska w rozmowie z "Dzień dobry TVN", nie można nakładać sobie zbyt dużej ilości jedzenia, a także prosić znajomego o wpuszczenie do kolejki.
Wakacyjny wyjazd do ośrodka wypoczynkowego jest doskonałym sposobem na odetchnięcie od zgiełku miasta. Cisza, spokój i możliwość zwiedzania lokalnych atrakcji "ładuje baterie" i bardzo relaksuje.
Największe hotele i kompleksy wczasowe zazwyczaj decydują się na wykorzystanie szwedzkiego stołu w trakcie śniadań i kolacji - taka metoda karmienia wczasowiczów jest wygodna, lecz stwarza spore pole do nadużyć z ich strony.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Jak korzystać ze szwedzkiego stołu na wakacjach?
Gdy tylko staniemy w kolejce do nakładania sobie jedzenia, należy zastosować się do ściśle określonych zasad i reguł. Jeśli razem z nami do szwedzkiego stołu czeka więcej osób, warto zachować odpowiedni odstęp.
Chuchanie sobie w karki, pośpieszanie czy przekraczanie granicy przestrzeni osobistej jest nie tylko niegrzeczne, lecz również niebezpieczne - w dobie wzmożonego ryzyka zachorowania konieczne są przynajmniej 2 metry odległości pomiędzy ludźmi w kolejce.
Nie wciskaj się do kolejki
Wyjeżdżając na wakacje z rodziną lub znajomymi, łatwo ulec chęci "wbicia się" do kolejki. Szczególnie jeśli stoi w niej ktoś z rodziny lub inny bliski. Proszenie o zrobienie miejsca jest najzwyklejszą gafą.
Brakuje ci przepysznych i łatwych przepisów? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy i najprostszy sposób na soczyste kotlety mielone. Ten tekst poświęcony został ogórkom konserwowym - tak prostej receptury nie znajdziesz nigdzie indziej.
Ponadto nie należy również pozwalać swoim bliskim na wejście do kolejki poza swoją turą. Jest to sprzeczne z zasadami hotelowego savoir-vivre i może przynieść nam sporo wstydu, gdy obsługa hotelowa zwróci nam uwagę.
Nakładanie i sposób jedzenia
Istotna jest ilość nakładanego jedzenia. Hałdy jedzenia wkładane na talerz są sprzeczne z panującymi zasadami, dlatego konieczne jest zachowanie umiaru. Co ciekawe, chcący zjeść pieczywo, trzeba nałożyć je na osobny talerz.
- Pieczywo, niezależnie, czy będzie to kromka chleba, czy bułka, odrywamy i w ten sposób jemy. Nie rozcinamy pieczywa na pół, nie smarujemy masłem i nie robimy kanapek, bo jak wiemy, damy kanapek nie jedzą - tłumaczyła w Dominika Grodowska w rozmowie z "Dzień dobry TVN".
Źródło: pcess609, Getty Images Pro Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Siekane kotlety z kurczaka z ananasem
Najszybsze i najlepsze ciasto bez pieczenia "telewizor", zrobisz je w 10 minut
Źródło: onet.pl