Jak zrobić kotlety mielone bez jajka?
Kotlety mielone zaliczają się do grona szlagierów naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy mogliby się nimi zajadać niemal bez ustanku. Jednym z podstawowych składników dania są jajka. Okazuje się, że można je zastąpić innymi dodatkami. Mowa między innymi o mące ziemniaczanej.
Smakowite kotlety mielone wiele razy przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Dziś podejdziemy do nich w nieco niekonwencjonalny sposób. Mało kto spodziewałby się, że kotlety mielone wyjdą równie pysznie, jeśli nie wykorzystamy w nich jajek. Musimy jednak wykorzystać odpowiedni zamiennik.
Kotlety mielone bez dodatku jajka
W jednym z wcześniejszych artykułów prezentowaliśmy przepis na kotlety mielone w wersji dla wegetarian. Tym razem skupimy się wyłącznie na kwestii przygotowywania mięsnego specjału z wykluczeniem jajek.
Kotlety mielone są uwielbiane przez ogromną rzeszę smakoszy. Nie jest to nieuzasadnione. Danie charakteryzuje się niepowtarzalnym smakiem, który potrafi zachwycić niejedną osobę. Gdy zabraknie nam jajek, możemy sięgnąć po inne z produktów spożywczych.
Mąka ziemniaczana zamiast jajka?
Taki zamiennik może wydawać się co najmniej irracjonalny. Warto jednak zauważyć, że wielu smakoszy wykorzystuje go z powodzeniem w kotletach mielonych. Dzięki dodatkowi mąki ziemniaczanej mięso lepiej się sklei.
Oczywiście nie możemy wtedy zapomnieć o bułce namoczonej w mleku oraz podsmażonej cebulce. Przeważnie łyżka mąki ziemniaczanej zastępuje jedno jajko. Możemy ją również wykorzystać do panierowania.
Nasiona lnu do kotletów mielonych
Interesującym zamiennikiem dla jajek są także nasiona lnu. Należy jednak dobrać odpowiedni rodzaj tego składnika. Do kotletów mielonych najlepiej sprawdzają się zmielone i odtłuszczone nasiona lnu.
Nasiona lnu są dosyć neutralne w smaku, w związku z tym nikt nie powinien się nawet zorientować, że znajdują się w naszych kotletach. Dzięki nim przysmak będzie bardziej spójny, a dodatkowo dostarczy cennych składników odżywczych.
Canva / papkin
Kotlety mielone wzbogacone o kleik
Do osiągnięcia odpowiedniej konsystencji kotletów mielonych możemy użyć kilku łyżek kleiku ryżowego lub z kaszy manny. Za sprawą takich dodatków mięso dobrze sklei się z pozostałymi składnikami.
Oprócz kleiku możemy także wykorzystać kilka łyżek bułki tartej. Każdy, kto uwielbia kotlety mielone, powinien skorzystać z powyższych zamienników. Kto wie, może nasze specjały wyjdą dzięki nim jeszcze lepiej. Godny uwagi jest przepis na kotlety mielone w orientalnym wydaniu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Prześlij przepis; Mama alergika gotuje; Smakołyki alergika