Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Jest toksyczny i może powodować zatrucie. Dietetyk ostrzega przed takim ryżem

Jest toksyczny i może powodować zatrucie. Dietetyk ostrzega przed takim ryżem

Ryż może szkodzić
canva/Rmcarvalho; screen z filmu na kanale YouTube Michał Wrzosek

Ryż jest dobrym dodatkiem do obiadu. Jednak nieodpowiednio przygotowany może być niebezpieczny dla zdrowia. Jak wskazuje dietetyk, winna jest przede wszystkim nieodpowiednia temperatura, w której przechowujemy go tuż po przyrządzeniu. Podpowiadamy, jak uniknąć problemów.

Jak przechowywać ugotowany ryż?

Ryżu nie powinniśmy pozostawiać zbyt długo w temperaturze pokojowej. Według eksperta w takich warunkach już w 2 godziny w produkcie mogą namnożyć się oporne na wysokie temperatury bakterie Bacillus cereus, które doprowadzają do zatrucia pokarmowego. Nie pomoże zatem ponowne ogrzanie produktu.

Co więc zrobić, by uchronić swoje zdrowie? Najlepiej szybko ostudzić ugotowany ryż — np. rozkładając go na płaskim talerzu — i przenieść do lodówki, uprzednio pakując produkt w szczelny pojemnik. Tak zabezpieczony będzie zdatny do spożycia jeszcze przez 2 dni.

Ryż można także zamrozić. Do tego celu świetnie sprawdzą się zarówno woreczki strunowe, jak i pojemniki plastikowe. Porcje produktu należy bowiem szczelnie zamknąć, by nie wyschły. Przed użyciem warto je rozmrozić w lodówce, choć wrzucenie do potrawy i ogrzanie też będzie skuteczne.

Weź twaróg i wrzuć na patelnię. Strzelczyk pokazał przepis na zapomniany przysmak

Czego jeszcze unikać, gotując ryż?

W sklepach dostępne są produkty w woreczkach, które mają ułatwić nam przygotowanie ziarna. Nie są one jednak zbyt dobrym wyborem. Przyrządzany w nich ryż często skleja się i trudno go szybko wystudzić.

Co więcej, trudno jest dozować ilość produktu. Nawet jeśli rozetniemy opakowanie, by wydobyć ziarna, generujemy niepotrzebne śmieci, których przetworzenie jest kłopotliwe. Nierzadko pakowany ryż jest też znacznie droższy niż opakowanie zbiorcze.

Jak podawać ugotowany ryż?

Z porad dietetyka wynika, że najlepiej od razu po przyrządzeniu. Białe ziarno będzie pasowało zarówno do sosów czy gulaszy, jak i do zupy pomidorowej. Wiele osób do daje go też do farszu na gołąbki.

My szczególnie polecamy słodką odsłonę ryżu — z jabłkami stanowi znakomity deser. Zachęcamy też do przyjrzenia się polecanemu przez ekspertów ryżowi czarnemu. Nie każdy jeszcze o nim słyszał, a ma wiele zalet.

Źródło: YT/ Michał Wrzosek