Jola ma najlepszy patent na sos czosnkowy. Nie ma opcji, że się nie uda
„Gotowanie jest szybkie”, mówi Jola, autorka kanału kulinarnego Przepisy Joli. W tym wypadku niewątpliwie ma rację. Upraszcza przepis na sos czosnkowy w taki sposób, że wychodzi on za każdym razem.
Sos czosnkowy
Sos czosnkowy to niezwykle uniwersalny dodatek do dań. Sprawdzi się jako produkt do podkreślenia smaku obiadu. Potrafi też jednak zamienić np. banalną porcję frytek w coś, co określamy jako posiłek. Nie każdem przychodzi do głowy, że można używać go także w pieczonych daniach, jako zalewa do zapiekanki przed jej zapieczeniem.
Wielu kucharzy próbuje pokazać sos czosnkowy jako danie wymagające szczególnych zabiegów i tajemnych sztuczek. Tymczasem przepis Joli pokazuje, że żadne takie triki nie są potrzebne. Wystarczy dobór składników w odpowiednich proporcjach.
Pakuję cytryny do słoika i wlewam tę zalewę. Nie ma nic lepszego na odpornośćJola przygotowuje sos czosnkowy
To, co w przepisie oryginalnego, to proporcje jogurtu naturalnego do majonezu oraz użycie soku z cytryny. Ten kwaśny dodatek bardzo ożywia całą kompozycję. My proponujemy czosnek po posiekaniu delikatnie zasypać solą i odczekać kilka minut przed wymieszaniem z jogurtem. Czosnek będzie miał czas wypuścić sok i nas sos czosnkowy stanie się… cóż, bardziej czosnkowy.
Składniki
- 1 duże opakowanie (370 g) jogurtu naturalnego
- 3 duże łyżki majonezu
- 2-3 ząbki czosnku
- 3-4 łyżki suszonego oregano
- 10 ml soku z cytryny
- Sól, pieprz
Przygotowujemy sos czosnkowy
Ząbki czosnku obieramy i wyciskamy przez praskę. Jeśli nie mamy praski, sprawdza się prosty patent. Czosnek kładziemy płasko na desce do krojenia i mocno dociskamy nożem położonym na nim na płasko. W ten sposób najłatwiej obrać czosnek z łupinki. Jest też już wstępnie podzielony, więc łatwiej posiekać go drobno ostrym nożem.
Składniki mieszamy w misce. Należy pilnować, by dokładnie rozprowadzić masę. Szczególnie istotne jest to przy płynnym składniku, jakim jest sok z cytryny. Sos mieszamy tylko łyżką, nie używamy miksera. Dip jest gotowy właściwie od razu, ale po kilku godzinach w lodówce smaki przegryzą się i wygładzą.
Wypróbuj też przepisy na domowe bułki pszenne oraz jogurtowe placki ziemniaczane.