Żadne nóżki, najlepszą galaretę wieprzową zrobisz z innego mięsa. Gotuję tak od lat i mąż jest zachwycony
Galareta wieprzowa często pojawia się na spotkaniach towarzyskich. Klasyczne zimne nóżki nie są jednak tak smaczne, jak rarytas wykonany z jednego wyjątkowo dobrego kawałka wieprzowiny. Raz je z mężem zrobiliśmy i już innych nie jadamy.
Galareta wieprzowa nie tylko z nóżek
Zimne nóżki mają wielu amatorów. W moim domu zbyt często się nie pojawiały, ale męża skusił kiedyś przepis z wykorzystaniem kojarzonego jednak z wystawnym obiadem przysmaku.
Zrobiliśmy i okazało się, że galareta wieprzowa z tym mięsem dużo bardziej mu smakowała. Przygotowanie nie było trudne, więc potem jeszcze nie raz została przez nas przyrządzona. Co do niej trafiło dodane? Dowiecie się w dalszej części artykułu.
Jesienią często gotuję takie flaczki. Zawsze pamiętam o 1 dodatku, nic tak dobrze nie rozgrzewaPrzepis na galaretę wieprzową z golonki
Golonka zadziwiająco dobrze smakuje w galarecie solo. Dotychczas w przepisach łączyło się ją z innymi kawałkami mięs i nie sądziłam, że ten eksperyment się uda. A jednak — było pysznie. Gorąco polecam spróbować.
Składniki:
- 1 średnia golonka
- pół dużego selera
- 1 większa marchewka
- 1 niewielka pietruszka
- 1 mały por
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 5 ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżka żelatyny
- sól i pieprz w ilości do smaku
- woda
Składników na galaretę wieprzową nie potrzeba wiele. Wykonanie też nie będzie skomplikowane. Wymagać będzie jedynie cierpliwości i posiadania keksówki. Cały proces ze szczegółami opisuję poniżej.
Jak zrobić pyszną galaretę wieprzową? Postawcie na golonkę
Przygotowanie zaczynam od nacięcia oczyszczonej golonki w kilku miejscach i umieszczenia jej dużym garnku. Zalewam ją zimną wodą. Całość doprowadzam do wrzenia i usuwam zbierająca się na powierzchni pianę.
Teraz wrzucam przyprawy w kawałku, łyżeczkę soli oraz umyte i obrane jarzyny. Gotuję na niewielkim ogniu przez 3,5 godziny. Golonka musi zacząć odchodzić od kości. Wyjęte z bulionu mięso dzielę na drobne kawałki. Skórek nie wyrzucam.
Jarzyny też wyjmuję z płynu w garnku, a marchew kroję w kostkę. Na dnie formy wyłożonej folią spożywczą umieszczam tłuste części golonki. Na nich układam połowę porcji mięsa oraz marchewki. Ponownie kładę skórki i resztę pozostałych składników.
Przyozdabiam umytą natką pietruszki. Odmierzam 800 ml bulionu z garnka i mieszam go z żelatyną. Płyn ostrożnie wlewam do formy. Tak przygotowaną galaretę wieprzową wstawiam do lodówki na całą noc.
Jak podawać galaretę wieprzową z golonki?
Zestaloną galaretę wieprzową serwujemy na zimno pokrojoną w plastry. Dodajemy ćwiartki cytryny — sok z owocu podkreśla jej smak. Niektórzy skrapiają też przysmak octem jabłkowym.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na wieprzowinę. Szczególnie polecamy pyszny gulasz — jest idealny na chłodne dni. Być może skusi was też klasyk w postaci kotletów schabowych z kością.