Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Kaczka w soku pomarańczowym. Pełna smaku i elegancka. Jest tylko jeden warunek
Łukasz Modelski
Łukasz Modelski 12.11.2023 18:40

Kaczka w soku pomarańczowym. Pełna smaku i elegancka. Jest tylko jeden warunek

None
Canva

Ten przepis jest uniwersalny. Można według niego przyrządzić całą kaczkę, pierś lub nogę. Zawsze wychodzi pysznie. Powodzenie zależy od spełnienia jednego warunku.
 

 

Aromatyczna marynata

Kaczka w gęstym, pomarańczowym sosie zachwyci gości, jeśli nie zapomnimy jej zamarynować. Dlatego najpierw trzeba przygotować marynatę z pomarańczy, czerwonej cebuli, czosnku, rozmarynu – soku pomarańczowego. Pomarańcze trzeba nieco ścisnąć, żeby wypłynął sok. Gotowego soku musi być tyle, żeby w misce przykrył mięso.  

3.jpg
Łukasz Modelski


Kacze nogi lub piersi nacinamy na krzyż, oprószamy solą i pieprzem i wkładamy do marynaty. Miskę z marynatą wkładamy na noc do lodówki. 

4.jpg
Łukasz Modelski
Cena składnika na świąteczne pierogi zwala z nóg. Czeka nas kosztowne Boże Narodzenie Z tą zupą jesienne przeziębienia nie są mi straszne. Ten składnik ma zbawienny wpływ na odporność

Kaczka do pieca, marynata zostaje

To marynata jest magicznym składnikiem tego dania. Po wyjęciu kaczki z miski, marynatę trzeba koniecznie zachować. Zmieni się w aromatyczny sos. Zanim jednak to nastąpi, mięso smarujemy oliwą i wkładamy do brytfanny lub naczynia żaroodpornego. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Pieczemy pod przykryciem od 60 do 90 minut, w zależności od wielkości kaczki.

5.jpg
Łukasz Modelski

Sos robi się powoli

Kaczka siedzi w piecu, teraz czas na sos. W garnku o grubym dnie podgrzewamy go na dużym ogniu. Marynaty jest dużo, trzeba ją zredukować, żeby powstał skoncentrowany, gęsty, aromatyczny sos. 
 

6.jpg
Łukasz Modelski

Nie bójmy się zagotować marynaty. Chodzi o to, żeby szybko odparowała, zostawiając na dnie tzw. samo gęste. Kiedy uznamy, że nie chcemy bardziej redukować, sos trzeba przecedzić przez sito do rondelka.
 

Kaczka upieczona – czas ją przyrumienić

Po godzinie-półtorej, kaczka jest już upieczona. Wraz z tłuszczem wytapia się z niej resztka marynatu. Warto jednak zadbać o chrupką skórkę. Dlatego zdejmujemy pokrywkę z brytfanny i podkręcamy temperaturę do 200 stopni. Kaczka trafia do pieca na kolejne pół godziny (najwyżej!). Polewamy ją wytopionym tłuszczem. Trzeba kaczkę obserwować, by jej nie spalić lub nie przesuszyć.   

7.jpg

Kiedy kaczka jest już gotowa, wyjmujemy ją z brytfanny, podgrzewamy w rondelku sos i polewamy ją nim na talerzu. 

Do kaczki pasuje wszystko – od ryżu, przez kluski śląskie po ziemniaki purée. Podajemy ja z ulubionymi dodatkami.