Kiedy mam mało czasu, gotuję tę zupę. Wszystkie pomidorowe i ogórkowe mogą się schować
Lubisz klasyczne zupy? Pokochasz tę, którą za chwilę ci pokażę. Robi się ją błyskawicznie, a smak rozkłada na łopatki. Gotowa na kulinarną przygodę? Zaczynamy.
Zalewajka z pomidorami
Zalewajka to tradycyjna wiejska zupa popularna w środkowej Polsce. Typowy przepis na nią to połączenie ugotowanych ziemniaków z wysmażonym mięsem, zaprawione chlebowym zakwasem. Ja dodaję do niej jeszcze jeden, nie do końca klasyczny składnik. Zaręczam jednak, że pasuje idealnie.
Do swojej zalewajki dodaję…pomidory. Zyskuję więc sycącą pomidorówkę z dodatkiem aromatycznego obsmażonego mięsa. Brzmi wybornie, a smakuje jeszcze lepiej. To idealny przepis nie tylko dla zabieganych.
Tę elegancką sałatkę obowiązkowo podam na święta. Cała rodzina twierdzi, że jest lepsza, niż jarzynowa Te produkty będą dobre dla twojego mózgu. Poprawią pamięć i koncentracjęSzybka zupa pomidorowa
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Weronika Domogród. Autorka podaje tę zupę w postaci zabielonej śmietaną. Warto wypróbować ten przepis, choć w wypadku zalewajki raczej nie jest to praktykowane. Wybierz sposób, który najbardziej ci pasuje i rozkoszuj się smakiem pysznej zupy.
Składniki
- 4 duże ziemniaki
- Ok. 0,4 kg mieszanki mięs (mogą być okrawki): kiełbasy, boczku, wędzonki, wędlin itp.
- 4 pomidory
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- Sól, pieprz
- Opcjonalnie: śmietana do zabielenia
Gotujemy zalewajkę pomidorową
Zupę zaczynamy przygotowywać jak tradycyjną zalewajkę. Ziemniaki kroimy w kostkę, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. 7-10 minut od zagotowania, zanim dodamy pozostałe składniki.
Kiełbasę kroimy w półplasterki, boczek w słupki, a wędlinę w niezbyt długie paski. Cebulę siekamy i podsmażamy na patelni. Kiedy się zeszkli, dodajemy mięso i wysmażamy z niego smak. Zasypujemy łyżką majeranku, doprawiamy solą i pieprzem i ścieramy na tarce czosnek. Wszystko razem podsmażamy.
Pomidory kroimy w kostkę (można je wcześniej obrać, według uznania). Mniej więcej w połowie gotowania ziemniaków dodajemy do nich zawartość patelni (razem z tłuszczem wytopionym z mięsa. Po kilku minutach wrzucamy też pomidory. Gotujemy, aż ziemniaki będą miękkie. Pod koniec gotowania można zabielić zupę śmietaną.
Wypróbuj też przepisy siostry Anastazji na sos tatarski i pysznego pieczonego pstrąga.