Kiszenie młodej kapusty krok po kroku. Zdradzamy najlepszą recepturę
Kiszenie młodej kapusty wcale nie jest trudne. Specjał przygotujecie bez problemu, jeśli zaopatrzycie się w odpowiednią sól. Najlepsza do tego typu wyrobów będzie pozbawiona dodatków sól kamienna niejodowana. Używając innej, ryzykujecie, że wyrób się zepsuje.
Kiszenie młodej kapusty jest doskonałą metodą na nadanie warzywu chrupkości i smaku. Kiszonki są bardzo zdrowe i warto przyrządzać je w domu. Mamy wtedy pewność, że używamy jakościowych produktów. Sprawdźcie nasze wskazówki, a wszystko się uda.
Prosty patent na kiszenie młodej kapusty
Składniki:
-
3 kg młodej kapusty
-
3 średniej wielkości marchewki, najlepiej młode
-
3 łyżki soli kamiennej
-
2 łyżeczki kminku (opcjonalnie)
Jak przeprowadzić kiszenie młodej kapusty?
Główkę kapusty oczyszczamy i szatkujemy. Marchew szorujemy pod bieżącą wodą, a następnie obieramy ją i ścieramy na tarce o większych oczkach. W arzywa łączymy z przyprawami w misce, a następnie ugniatamy, by puściły sok.
Po godzinie umieszczamy je w dużym, czystym słoiku lub większym kamiennym naczyniu. Ubijamy masę pięściami. Przykrywamy je i odstawiamy w ciemne, niezbyt chłodne miejsce na 2 dni. Wtedy rozpocznie się fermentacja.
Warzywa przez kolejne 3-4 dni nadal trzymamy w takich samych warunkach, codziennie dziurawiąc je drewnianą łyżką, by uwolnić powstające w tym procesie gazy. Po tym czasie kiszenie młodej kapusty możemy zakończyć, przenosząc ją do lodówki.
Przygotowany przez was domowy rarytas będzie idealny jako baza do surówek np. tej do ryby . Można też z powodzeniem jeść ją na surowo w towarzystwie kotleta schabowego czy karkówki pieczonej . Smacznego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Przepis na racuchy drożdżowe z truskawkami. Puszysty przysmak o smaku lata
-
Ile czasu gotować kukurydzę? Przez 1 błąd ziarna będą twarde i łykowate
-
Pani Dorota pokazała, jak najlepiej ugotować bób i z czym go podawać
Źródło: przyslijprzepis