Smakosze.pl
Pomidory porzeczkowe

Wichean Singwern, Getty Images

Która odmiana pomidorów jest najzdrowsza?

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Pomidory bardzo często są obecne w naszej diecie - uwielbiamy jeść je na surowo w sałatkach czy na kanapkach, a także po przetworzeniu w najróżniejsze sosy, koncentraty czy soki. Mało kto jednak wie, które z nich są najzdrowsze. Okazuje się,

Pomidory dostępne w większości sklepów nie są najzdrowszymi ani najsmaczniejszymi odmianami. Te mają być najodporniejsze na długą podróż, choroby oraz szkodniki. Jeśli chcesz więc zjeść pomidora, który ma bogaty smak, jest soczysty i pełen zdrowych substancji - sięgnij po pomidory porzeczkowe.

W przeciwieństwie do pomidorków koktajlowych, które są jedną z najmniejszych odmian, pomidory porzeczkowe są jeszcze mniejsze. Ich wielkość jest niewiele większa od borówki amerykańskiej, przez co nie są zbyt popularne wśród rolników. Zebranie 1 kilograma zajmuje wszak znacznie więcej czasu, niż w przypadku większych rodzajów.

Pomidory porzeczkowe zawierają najwięcej likopenu

Likopen jest pigmentem odpowiedzialnym za charakterystyczny czerwony kolor tych owoców. Co więcej, jest także wyjątkowo silnym przeciwutleniaczem, a więc wykazuje zdolności do walki z wolnymi rodnikami, które często są jednym z powodów nowotworów.

Likopen pozwala także zapobiegać uszkodzeniom komórek budujących organizm człowieka, naprawiać je bądź usuwać, gdy te ulegną zbyt dużej usterce. Pomaga zachować wzrok w dobrym zdrowiu, a także wzmacnia układ krążenia oraz mięsień sercowy.

Smak pomidorów porzeczkowych

Wiele odmian tego owocu jest stosunkowo słodkich - duża ilość cukrów, które generuje roślina w trakcie wzrostu, magazynowana jest właśnie w jej owocach. Jednak pomidory porzeczkowe nie są tak słodkie jak pomidorki koktajlowe czy kanapkowe "befsztyki". 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Najmniejsza odmiana pomidora jest o wiele bardziej kwaśna, więc świetnie nadaje się do przygotowywania wszelkich sałatek, które podawane są z miodowym dressingiem. Idealnie spisują się również przy gotowania ketchupu, do którego i tak należy dodać sporą ilość cukru. 

Źródło: fernandogarciaesteban, Getty Images

Uprawa najmniejszych pomidorów świata

Problematyczne staje się znalezienie tych pomidorków w sklepach, dlatego każdy chętny do spróbowania, powinien sięgnąć po własną uprawę. Odmiana Solanum Pimpinellifolium, czyli pomidory porzeczkowe, są wyjątkowo odporne, ponieważ pochodzą bezpośrednio od jednego z pierwotnych gatunków.

Doskonale wyglądają, gdy zasadzi się je w wiszących koszach - potrafią osiągać długość nawet 2,5 metra, co powoduje spektakularny widok. Warto więc znaleźć dla nich sporo miejsca, aby mogły wygodnie rosnąć i rozwijać się. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: balkonowywarzywnik.pl; kuchnia.wp.pl 

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >