Pomidory porzeczkowe
Wichean Singwern, Getty Images

Która odmiana pomidorów jest najzdrowsza?

Pomidory bardzo często są obecne w naszej diecie - uwielbiamy jeść je na surowo w sałatkach czy na kanapkach, a także po przetworzeniu w najróżniejsze sosy, koncentraty czy soki. Mało kto jednak wie, które z nich są najzdrowsze. Okazuje się, że najwięcej substancji prozdrowotnych nie mają duże okazy, lecz te najmniejsze, zwane porzeczkowymi.

Pomidory dostępne w większości sklepów nie są najzdrowszymi ani najsmaczniejszymi odmianami. Te mają być najodporniejsze na długą podróż, choroby oraz szkodniki. Jeśli chcesz więc zjeść pomidora, który ma bogaty smak, jest soczysty i pełen zdrowych substancji - sięgnij po pomidory porzeczkowe.

W przeciwieństwie do pomidorków koktajlowych, które są jedną z najmniejszych odmian, pomidory porzeczkowe są jeszcze mniejsze. Ich wielkość jest niewiele większa od borówki amerykańskiej, przez co nie są zbyt popularne wśród rolników. Zebranie 1 kilograma zajmuje wszak znacznie więcej czasu, niż w przypadku większych rodzajów.

Pomidory porzeczkowe zawierają najwięcej likopenu

Likopen jest pigmentem odpowiedzialnym za charakterystyczny czerwony kolor tych owoców. Co więcej, jest także wyjątkowo silnym przeciwutleniaczem, a więc wykazuje zdolności do walki z wolnymi rodnikami, które często są jednym z powodów nowotworów.

Likopen pozwala także zapobiegać uszkodzeniom komórek budujących organizm człowieka, naprawiać je bądź usuwać, gdy te ulegną zbyt dużej usterce. Pomaga zachować wzrok w dobrym zdrowiu, a także wzmacnia układ krążenia oraz mięsień sercowy.

Najbardziej szkodliwe przyprawyNajbardziej szkodliwe przyprawyCzytaj dalej

Smak pomidorów porzeczkowych

Wiele odmian tego owocu jest stosunkowo słodkich - duża ilość cukrów, które generuje roślina w trakcie wzrostu, magazynowana jest właśnie w jej owocach. Jednak pomidory porzeczkowe nie są tak słodkie jak pomidorki koktajlowe czy kanapkowe "befsztyki".

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym opisujemy powody, dla którego Polacy ograniczają spożycie mięsa. W tym tekście z kolei pokazujemy najnowsze doniesienia na temat otwarcia sklepów i restauracji w majówkę.

Najmniejsza odmiana pomidora jest o wiele bardziej kwaśna, więc świetnie nadaje się do przygotowywania wszelkich sałatek, które podawane są z miodowym dressingiem. Idealnie spisują się również przy gotowania ketchupu, do którego i tak należy dodać sporą ilość cukru.

Pomidory

Źródło: fernandogarciaesteban, Getty Images

Uprawa najmniejszych pomidorów świata

Problematyczne staje się znalezienie tych pomidorków w sklepach, dlatego każdy chętny do spróbowania, powinien sięgnąć po własną uprawę. Odmiana Solanum Pimpinellifolium, czyli pomidory porzeczkowe, są wyjątkowo odporne, ponieważ pochodzą bezpośrednio od jednego z pierwotnych gatunków.

Doskonale wyglądają, gdy zasadzi się je w wiszących koszach - potrafią osiągać długość nawet 2,5 metra, co powoduje spektakularny widok. Warto więc znaleźć dla nich sporo miejsca, aby mogły wygodnie rosnąć i rozwijać się.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: balkonowywarzywnik.pl; kuchnia.wp.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł