Kultowe ciasto „Pleśniak”. Smak jak za dawnych lat
Czy rozpoznajecie ciasto ze zdjęcia? Tak, to kultowy „Pleśniak”, którym w przeszłości zajadał się każdy. Przypomnijcie więc sobie ten wypiek i jego smak jak za dawnych lat. Połączenie kruchego ciasta z kwaśnym dżemem i słodką bezą jest naprawdę doskonałe. Przekonajcie się o tym sami.
Pleśniak to ciasto, które pokochają nawet ci, którzy nie przepadają za słodkościami. A to dlatego, że ma doskonale zbalansowany smak. Nie jest za słodki, choć zawiera bezową piankę. Jej słodycz jest bowiem idealnie przełamana odrobiną soli dodaną do kruchego ciasta, a także gorzkim kakao i kwaskowym dżemem porzeczkowym.
By zobaczyć, jak wygląda ciasto pleśniak, wystarczy spojrzeć na zdjęcie zamieszczone w naszym materiale. Jest ono screenem z filmiku na kanale Lekcje w kuchni na Youtube. Prawda, że od razu chce się je zjeść?
Kultowe ciasto „Pleśniak”
Składniki:
50 dag mąki pszennej
ok. 25 dag cukru drobnego
cukier wanilinowy
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
5 jajek
30 dag zimnego masła
3 łyżki ciemnego kakao
1 słoiczek dżemu porzeczkowego
Przygotowanie "Pleśniaka"
Mąkę przesiej do miski z proszkiem do pieczenia. Dodaj 3 łyżki cukru i cukier wanilinowy, a także szczyptę soli, żółtka i pokrojone na kawałki masło.
Zagnieć gładkie, kruche ciasto. Uformuj z niego kulę, podziel ją na 3 części — dwie większe i jedną mniejszą. Jedną większą część zagnieć z kakao.
Wszystkie części ciasta zawiń osobno w folię spożywczą i włóż na godzinę do lodówki, by ciasto stwardniało. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia. Zetrzyj na nią większą porcję jasnego ciasta. Posmaruj ją dżemem, a potem posyp startym ciastem z kakao.
Białka ubij na sztywno. Dalej ubijaj, dodając do nich stopniowo cukier. Ubijaj, aż powstanie gęsta, lśniąca beza. Wyłóż ją na ciemne ciasto, wierzch posyp ostatnią częścią startego ciasta.
Pleśniaka piecz ok. 50 minut w 180 st. C bez włączonego termoobiegu. Po upieczeniu wystudź ciasto w piekarniku przy uchylonych drzwiczkach.
Po więcej przepisów na tradycyjne ciasta zapraszamy do naszego serwisu. Szczególnie polecamy recepturę na ciasto "Kukułka", a także na pyszne kremówki.
Źródło zdjęcia: canva/Tanya145
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Rozpływająca się w ustach rolada z boczku. Tani i banalny wielkanocny obiad
Wyborne tosty francuskie z chałki. Idealne na szybkie, słodkie śniadanie
Źródło: haps