Smakosze.pl
Szyszki rodem z PRL-u

Twitter / @lata8290

Kultowe szyszki z ryżu preparowanego

19 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Słodycze można przygotować na rozmaite sposoby. Część z nich przypomina swoim wyglądem różne przedmioty. Idealnym przykładem są wyborne szyszki. Ryż preparowany połączony pyszną masą królował w czasach PRL-u.

Nie da się ukryć, że niektóre słodycze znacząco wyróżniają się na tle innych. Przeważnie dzieje się tak za sprawą niecodziennego wyglądu. Jednak najlepiej, jeśli zaletą staje się także wyjątkowy smak. Już teraz przekonaj się jak przygotować kultowe szyszki.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Szyszki rodem z PRL-u

Smaki z dawnych lat potrafią wywołać u nas nostalgię. Dzieje się tak głównie w przypadku specjałów, które gościły na naszych stołach w okresie PRL-u. Niedawno wspominaliśmy o uwielbianych zapiekankach z tamtych lat.

Dla znacznej części smakoszy PRL był czasem beztroskiego dzieciństwa, kiedy wszystko wydawało się łatwiejsze. Właśnie w tamtych latach trudno było o wykwintne specjały. Ich miejsce zajmowały proste i kuszące smakołyki.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych specjałów PRL-u są bez wątpienia szyszki. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznym kształtom. Przygotowuje się je z ryżu preparowanego i słodkiej masy. Efekt na długo pozostaje w pamięci.

Pyszne krokiety bez zawijania

Jak zrobić krokiety bez zawijania?

CZYTAJ DALEJ

Szyszki często gościły na naszych stołach kilkadziesiąt lat temu. Niektórzy nadal się nimi raczą, jednak dosyć trudno dostać je w sklepie. W związku z tym najlepiej przygotować je samodzielnie. Przepis jest banalnie prosty. Co nam będzie potrzebne?

  • 70 g ryżu preparowanego

  • 300 g krówek

  • 125 g masła

  • 20 g kakao

  • 5 g cynamonu

Szyszki jak za dawnych lat

Na początku krówki kroimy na mniejsze kawałki i umieszczamy razem z masłem w rondelku. Jakiś czas temu poświęciliśmy artykuł tym wyjątkowym cukierkom. Rozpoczynamy podgrzewanie. Pamiętajmy o tym, by krówki cały czas mieszać.

Masę krówkową wzbogacamy o kakao oraz cynamon. Kiedy oba składniki rozprowadzą się, wówczas dodajemy ryż preparowany. Całość starannie mieszamy. Z połączonych składników lepimy szyszki. Warto jednak pamiętać o jednej kwestii.

Baza na szyszki będzie bardzo gorąca, w związku z tym najlepiej zabezpieczyć jakoś dłonie. Dobrze sprawdzają się rękawiczki kuchenne z gumy lub materiału sztucznego. Brak osłony może zaowocować poparzeniem, które nie będzie najmilszym doświadczeniem.

Po ulepieniu szyszek dajemy im zastygnąć. Gdy już to nastąpi, możemy przystąpić do beztroskiego zajadania. Smakołyki z pewnością przypadną do gustu najbliższym. Prośby o dokładkę są niemal pewne.

Szyszki

Szyszki

Twitter / @lata8290

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Lady of the house; WP Kobieta

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >