Ładuje je do słoików, kotlety to nie wszystko. Są pełne witamin i minerałów, na zimę jak znalazł
Z tych leśnych okazów można zrobić apetyczne kotlety, ale też zamknąć je w słoikach. W takim wydaniu będą smakować, że palce lizać. Marynowane grzyby są nie tylko pyszne, ale też wyjątkowo zdrowe. Przygotuj je i zajadaj się nimi również zimą.
Boczniaki, którym trudno się oprzeć
Lubisz grzyby? Ja za nimi przepadam. Lubię zbierać je w lesie, ale równie chętnie kupuję je w sklepie, szczególnie boczniaki. Te smaczny grzyby daje wiele kulinarnych możliwości. Przeważnie przyrządzałam kotlety z boczniaka. Wychodziły pysznie i były chrupiące. Jednak na zimę robię marynowane grzyby.
Smakują znakomicie dzięki wyjątkowej zalewie. Warto podkreślić, że boczniaki są też zdrowe. Mają więcej wartości odżywczych od pieczarek, a nawet od borowików. Dlaczego boczniaki warto włączyć do swojej diety? Gwarantują moc witamin, chronią przed zawałem serca i udarem mózgu.
Bije na głowę zwykły twaróg, a Polacy go pomijają. Ten ser to skarbnica witaminJedz boczniaki dla zdrowia i smaku
Boczniaki nasycone są witaminami z grupy B. Te odpowiadają za funkcjonowanie układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Witamina B2 wpływa na powstawanie czerwonych ciałek krwi, podnosi odporność i sprawia, że lepiej widzimy. Natomiast witamina B6, której w tych grzybach nie brakuje, utrzymuje prawidłowe ciśnienie krwi.
Boczniaki bogate są też w witaminę PP. Mają jej dwa razy więcej od pieczarek. Ta witamina wpływa na pracę mózgu i bierze udział w syntezie ważnych hormonów płciowych. Te popularne grzyby są naszpikowane magnezem, potasem, żelazem, wapniem i fosforem. Dzięki jedzeniu boczniaków zmniejszymy poziom złego cholesterolu i cukru we krwi. Co ważne, spowolnimy też proce starzenia się organizmu.
Jak zrobić marynowane boczniaki?
Składniki:
- 1 kg boczniaków
- 2 cebule
- 2 marchewki
Składniki na zalewę:
- 2 szklanki wody
- ½ szklanki octu 10%
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- kilka ziaren pieprzu
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 3 liście laurowe
Przygotowanie marynowanych grzybów zacznij od zrobienia marynaty. Wodę i ocet wlej do garnka. Dołóż przyprawy, zagotuj i odstaw do przestygnięcia. Teraz oczyść grzyby i pokrój je w dość grube plastry. Pokrój cebulę i marchewkę.
Składniki wrzuć do lekko osolonej wody. Gotuj 10 minut, potem odsącz i ułóż ciasno w słoikach. Zalej zalewą tak, by przykryła grzyby. Słoiki zakręć i pasteryzuj ok. 20 minut. Słoiki ustaw do góry dnem i pozostaw do wystygnięcia. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić smaczne naleśniki bez mleka. Podawaliśmy przepis na chrupiącą cukinię jak stripsy z KFC.
Źródło: mojegotowanie.pl