Ten bigos zrobisz w 30 minut, sekret tkwi w kapuście. Większość Polaków nawet by o niej nie pomyślała
Jest niemal mądrością ludową, że bigos jest tym lepszy, im dłużej gotowany. A jeszcze lepiej, jeśli gotowany i studzony jest wielokrotnie. Jest to potrawa, która zyskuje z wiekiem. Ale co jeśli nie mamy czasu, by go przygotować? Możemy odwołać się do jednego triku przy wyborze kapusty.
Bigos z niezwykłej kapusty
Spory co do tego, z jakiej kapusty najlepiej robić bigos, nie będą pewnie nigdy rozstrzygnięte. Dotyczą jednak przeważnie sposobu przyrządzania – czy ma to być kapusta słodka czy kiszona. Rzadziej pytamy o odmianę kapusty. A tu może czekać nas zaskoczenie.
Najczęściej bezwolnie sięgamy bowiem po zwykłą kapustę białą głowiastą. Rzadziej sięgamy po włoską, a już najrzadziej po pekińską. A szkoda, bo to właśnie pekińska kapusta może nadać bigosowi niezwykły smak i znacznie skrócić jego czas przyrządzania.
Ewa Wachowicz parzy najlepszą kawę na świecie. Przepis przywiozła do Polski aż z TybetuBigos z kapusty pekińskiej – co włożyć do garnka
Za pekińską odmianą przemawia także to, że z łatwością można ją kupić i jest już – choćby jako element surówek – dobrze zakorzeniona w naszej kuchni. Ciekawym przepisem na bigos podzielił się youtube'owy kanał kulinarny Palce lizać.
Składniki
- 1 duża kapusta pekińska
- 0,5 kg łopatki wieprzowej
- 200 g wędzonego boczku
- 500 ml bulionu
- Cebula
- Marchew
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- Olej roślinny
- Sól, pieprz i słodka papryka do przyprawienia
Bigos z kapusty pekińskiej – przygotowanie
Miękkie części liści kapusty pekińskiej odcinamy u nasady i siekamy.
Wylewamy olej na dno garnka i wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę. Kiedy się zeszkli, dorzucamy pokrojony boczek i smażymy, aż wytopi się z niego tłuszcz, a mięso zarumieni. Dodajemy łopatkę wieprzową, również pokrojoną w kostkę i smażymy.
Przyprawiamy solą, pieprzem i papryką, dodając też kolejno startą na tarce o grubych okach marchewkę i przeciśnięte na prasce ząbki czosnku. Zalewamy bulionem i gotujemy, aż łopatka zmięknie. Powinno to zająć 40-45 minut.
Do duszących się mięs dodajemy posiekane miękkie liście kapusty pekińskiej i gotujemy, aż liście zmiękną. Potrwa to 20-25 minut. Pod koniec gotowania dodajemy jeszcze koncentrat pomidorowy, by całość nabrała bardziej “bigosowego” wymiaru.
Masz ochotę na więcej pomysłów na bigos? Wypróbuj go z ciekawym dodatkiem. Sprawdź też, czy lepszy jest bigos domowy, czy ten na jarmarku świątecznym.