Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Młode pokolenie nie pamięta potrawy ze zdjęcia. Dawniej te kluski jadano w co drugim domu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.09.2023 22:31

Młode pokolenie nie pamięta potrawy ze zdjęcia. Dawniej te kluski jadano w co drugim domu

kluski czarne
Wikipedia/Ewkaa

Kluski zwykle mają jasny odcień. Jednak dawniej robiono kluski czarne. Swą oryginalną barwę to danie zawdzięczało połączeniu dwóch składników. Warto przypomnieć sobie smak klusek czarnych. Polecamy przepis na to smaczne i trochę zapomniane danie. 

Kluski czarne, czyli dawny smak

Kluski czarne są też nazywane kluskami polskimi, żelaznymi i szarymi. Mają właśnie taki szary kolor, który jest efektem zrobienia tej potrawy z ziemniaków gotowanych i surowych. Kluski czarne mają lekko spłaszczony kształt i wgłębienie. Gotuje się je w osolonym wrzątku.

To potrawa, które swoje korzenie ma na Górnym Śląsku, jednak jest też przygotowywana w innych regionach Polski. Stąd też inne nazwy klusek czarnych. Polecamy przepis na to smaczne i nieco już zapomniane danie. Przygotuj je w swojej kuchni i zaskocz rodzinę czarnymi kluskami. 

tarcie ziemniaków
Canva/minemero
Dzieci codziennie proszą mnie o zapiekankę gyros. Nie ma większego hitu w moim domu

Jak zrobić czarne kluski?

Składniki:

  • 1 kg ugotowanych ziemniaków
  • 1 kg surowych ziemniaków
  • 1 jajko 
  • sól
  • mąka ziemniaczana

Ziemniaki obieramy, gotujemy i solimy więcej niż zwykle. Gdy będą już miękkie, to odcedzamy i przeciskamy przez praskę. Surowe ziemniaki ścieramy na tarce jak na placki ziemniaczane. Dokładnie odciskamy na sitku.

Odciśnięte ziemniaki dodajemy do ugotowanych i dokładnie wyrabiamy masę. Płyn z odciśniętych ziemniaków odstawiamy, a potem dodajemy do niego skrobię. Z masy ziemniaczanej wyjmujemy ¼  ziemniaków i w to miejsce dosypujemy mąki ziemniaczanej. Dodajemy jajko i mieszamy. 

Kluski czarne, czyli zaskocz domowników

Teraz przyszedł czas na formowanie klusek. Urywaj ciasto, formuj oraz spłaszczaj. Wrzucaj kluski do osolonego wrzątku. Po wypłynięciu powinny gotować się jeszcze około 7 minut. 

Przed wyjęciem klusek należy je zahartować, czyli polać zimną wodą, po to, by się nie skleiły. Wyjmuj je łyżką cedzakową. Im dłużej postoją starte ziemniaki, tym kolor klusek będzie ciemniejszy. Pisaliśmy jak zrobić kartacze. Podawaliśmy przepis na leniwe, które pamiętasz z dzieciństwa. 

gotowanie
Canva/Leung Cho Pan

Źródło: przyslijprzepis.pl, wikipedia.org