Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Moja babcia latem zawsze piecze ten pasztet. Smak jest obłędy, a główny składnik ma prosto z ogródka

Moja babcia latem zawsze piecze ten pasztet. Smak jest obłędy, a główny składnik ma prosto z ogródka

Pasztet z cukinii
Screen z filmu na kanale YouTube Kulinarne przygody

Pasztet z cukinii na głowę bije mięsne odpowiedniki. Wykonany z taniego, letniego warzywa rarytas idealnie nadaje się na kanapki lub jako przystawka. Jeżeli szukacie pomysłu na sprytne wykorzystanie kabaczka, właśnie go znaleźliście.
 

Przepis na znakomity pasztet z cukinii

Sezonowy i pełen smaku warzywny pasztet skusi niejednego smakosza. Przygotowanie jest bardzo proste, a potrzebne produkty znajdziecie w każdym niemal sklepie. Niewątpliwą zaletą tej potrawy jest możliwość pominięcia składników odzwierzęcych, co z pewnością zainteresuje osoby eliminujące jaja z jadłospisu. Zdradzamy aż dwa sposoby na ich zastąpienie.

Składniki:

  • 700 g cukinii
  • 2 średnie marchewki
  • 1 spora cebula
  • 4 duże jaja lub zamiennik
  • około 130 g suchej kaszy manny
  • 80 ml oleju rzepakowego + do smażenia
  • pół łyżeczki kurkumy
  • 1/3 łyżeczki suszonego imbiru
  • 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka oregano
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • sól i pieprz w ilości do smaku
Ta polska zupa to prawdziwy skarb. Dzięki niej zbiłam cukier i schudłam 4 kg. Mogłabym ją jeść codziennie

Jak zrobić pasztet z cukinii? Prosty przepis na znakomite kanapki

Cukinię myjemy, ścieramy na tarce o większych oczkach. Miąższ umieszczamy w misce i delikatnie solimy. Mieszamy, a następnie odstawiamy na kwadrans. Cebulę pozbawiamy łupiny, siekamy. Szklimy na dobrze rozgrzanym oleju.

Odciśniętą z soku cukinię łączymy z obraną i startą na tarce marchewką oraz przestudzoną zawartością patelni. Wsypujemy kaszę mannę i wlewamy odmierzoną porcję oleju.

Wbijamy jajka i dokładnie mieszamy. Masę na pasztet z cukinii doprawiamy, a następnie przelewamy ją do włożonej papierem do pieczenia keksówki. Pieczemy przez 60 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Wskazówka: jeśli zamiast jaja skorzystacie z aquafaby lub kleiku z siemienia lnianego przysmak będzie wegański. Do tego przepisu zalejcie 4 łyżki mielonego siemienia 12 łyżkami wrzątku lub wlejcie 12 łyżek wody z puszki z ciecierzycą.

Jak podawać pasztet z cukinii?

Świeże pieczywo i lekki warzywny pasztet stanowią doskonałe połączenie. Wybierzcie chleb razowy lub żytni na zakwasie. Możecie też pokroić wyrób w plasterki i zaserwować z ulubionym sosem np. grzybowym. Wtedy zamiast imbiru, gałki muszkatołowej i kurkumy polecamy dodać natkę pietruszki i czosnek świeży lub granulowany.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na warzywne specjały. Oprócz pasztetu z cukinii wypróbujcie koniecznie pastę z fasoli do złudzenia przypominającą smalec. Być może spodoba wam się też znakomity kalafior curry — urozmaici niejeden obiad.

Pasztet z cukinii lepszy od mięsnego.png
canva/robert6666