Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Jak zrobić smalec z fasoli? Roślinne smarowidło lepsze niż tradycyjne

Jak zrobić smalec z fasoli? Roślinne smarowidło lepsze niż tradycyjne

smalec z fasoli
canva/kabVisio

Smalec z fasoli jest zdrową i niezwykle aromatyczną alternatywą dla klasycznego tłustego smarowidła do chleba. Zrobiony z dodatkiem wędzonych śliwek rarytas będzie dużo smaczniejszy niż tradycyjny. Koniecznie przetestujcie nasz przepis.

Sycący i pełen smaku smalec z fasoli jest idealny do świeżego pieczywa. Wyrób ma delikatną, kremową konsystencję, a dzięki odpowiednim przyprawom znane warzywo smakuje obłędnie. Dodana tutaj wędzona śliwka pasuje doskonale, jeszcze uzupełniając kompozycję smakową o dymne nuty. Temu smakołykowi nie sposób się oprzeć.

Przepis na smalec z fasoli z wędzoną śliwką

Składniki:

  • 20 dag suchych ziaren białej fasoli, najlepiej Piękny Jaś

  • 2 średnie cebule lub 1 por

  • 1 większe kwaśne jabłko

  • 5 dag suszonych śliwek

  • 3 ziarna ziela angielskiego

  • 1 liść laurowy

  • 1 łyżeczka majeranku

  • 1/3 łyżeczki kminu rzymskiego

  • sól i pieprz w ilości do smaku

  • olej rzepakowy do smażenia

Jak zrobić smalec z fasoli?

Fasolę umieszczamy w dużym naczyniu i wlewamy do niego wodę. Moczymy ziarno przez minimum 12 godzin. Po tym czasie płuczemy je na sicie i w świeżej porcji płynu gotujemy do miękkości, czyli od 60 do 90 minut w zależności od wielkości ziaren.

Fasolę studzimy i blendujemy na gładką masę. Cebulę pozbawiamy łupiny i siekamy. Warzywo szklimy na dobrze rozgrzanym oleju, po czym wrzucamy ziele angielskiego i liść laurowy. Dodajemy starte na tarce o większych oczkach jabłko i dalej smażymy — do czasu, aż sok z owocu nieco odparuje.

Zawartość patelni doprawiamy majerankiem, kminem rzymskim, pieprzem i odrobiną soli. Przenosimy ją do fasoli, usuwając przyprawy w kawałku. Wrzucamy też pokrojone w kostkę wędzone śliwki. Całość mieszamy do połączenia.

Nie blendujemy dodatkowo — chcemy, żeby pasta miała wyraźne kawałki. Smalec z fasoli jest gotowy do podania. Najlepszy będzie ze świeżym, razowym chlebem. Smacznego.

Wskazówka: jeśli nie macie czasu na gotowanie fasoli, możecie wykorzystać warzywo z puszki. Na jedno opakowanie o masie 240 g dodajcie nieco mniej niż połowę pozostałych składników.

Inne pomysły na warzywne pasty do kanapek znajdziecie na naszej stronie. Sprawdźcie koniecznie jak zrobić smarowidło z ogórkami kiszonymi. Być może skusi was także pasta z aromatycznymi suszonymi pomidorami.

Smalec z fasoli jest znakomity z wędzoną śliwką
canva/New Africa studio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: