Moja babcia zawsze zimą gotowała tę zupę. Cudownie rozgrzewa, a do tego wzmacnia odporność
Pogoda za oknem nas nie rozpieszcza. Śnieg i panujący mróz potrafią dać się we znaki Właśnie na taką pogodę ma przepis na zupę od mojej babci. Rozgrzewa po przyjściu do domu, a do tego smakuje wybornie.
Zupa z czosnku
Jesień i zima to czas, kiedy od tego, czym się żywimy, bardzo wiele zależy. Niektóre składniki naszych potraw mogą świetnie wpływać na nasz organizm i skutecznie oddalać perspektywy chorób. Dlatego warto sięgać po sprawdzone środki, a jednym z nich jest czosnek.
Czosnek należy do grupy produktów, których smak się kocha lub go nienawidzi. Dlatego często podchodzimy do niego z ostrożnością, próbując dodawać go tylko dla smaku, jakby w tle innych przypraw potrawy. Ale z tą zupą czosnkową nie te numery. Przed czosnkiem nie da się tu uciec, gra w niej pierwsze skrzypce i jest go tyle, że zupę taką powinno się sprzedawać na receptę. Czosnek jest bowiem przede wszystkim naturalnym antybiotykiem.
Nigdy nie przechowuj w ten sposób pieczywa. Zrobi się zbite i twarde, wiele osób o tym nie wieGotujemy zupę czosnkową
Wielu z nas może kojarzyć zupę czosnkową z naszymi sąsiadami z Czech. Tam właśnie należy ona do tradycyjnej kuchni narodowej. Ale Bohumir Vosahlo, który pokazał przygotowanie zupy według podobnego przepisu na kanale KitchenBookTv, uważa to za ograniczenie. Twierdzi, że jest to danie nie tyle czeskie, co środkowoeuropejskie. Wykonanie Bohumira posłużyło za ilustracje do tego przepisu.
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 250 g boczku
- 3 główki czosnku
- 3 łyżki majeranku
- 3 łyżki kminku
- Sól, pieprz
Przygotowanie zupy
Ziemniaki obieramy i kroimy w niewielką kostkę. Zalewamy wodą w dużym garnku, solimy, dodajemy kminek i ustawiamy na ogniu. Ziemniaki stawiamy na ogniu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ziemniaki al dente.
Boczek kroimy w grubą kostkę i wytapiamy na patelni rumiane skwarki. Kiedy ziemniaki będą niemal miękkie, zdejmujemy je z ognia i dodajemy majeranek i skwarki z boczku razem z wytopionym tłuszczem. Gotujemy kolejne 10-20 minut na wolnym ogniu, aż ziemniaki zmiękną. Garnek zdejmujemy z ognia i studzimy przez ok. 20 minut.
Czosnek dzielimy na ząbki, obieramy je i wrzucamy do blendera. Miksujemy drobno i całość wrzucamy do garnka. Mieszamy dokładnie i czekamy na przegryzienie się smaków przed podaniem.
Wypróbuj też przepis na szybką zapiekankę i dowiedz się, jakie produkty najlepiej działają przeciw stanom zapalnym.