Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Na jakich oczkach należy zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane? Drobny szczegół ma znaczenie

Na jakich oczkach należy zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane? Drobny szczegół ma znaczenie

Jak zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane?
canva/gutaper

Przyrządzanie placków ziemniaczanych wydaje się proste. Jednak niektóre czynności — np. ścieranie warzyw — mogą mieć wpływ na efekty. Okazuje się, że taki szczegół jak wielkość oczek tarki może sprawić, iż konieczna będzie zmiana ilości dodanej mąki. Warto wiedzieć, jak dobrze dobrać proporcje składników.

Smacznych placków ziemniaczanych nie odmówi sobie żaden smakosz. Aby takie przygotować, trzeba spełnić kilka warunków. Niektóre z nich są dość nieoczywiste, a mogą zaważyć o sukcesie dania. Tak jest właśnie w przypadku rozdrabniania ziemniaków.

Jakie oczka tarki wybrać, by zrobić smaczne placki ziemniaczane?

Ziemniaki można zetrzeć w dowolny sposób. Jednak wybór każdej z metod będzie wiązał się z koniecznością doboru właściwych proporcji mąki. I tak np. warzywo ścierane na tarce o bardzo drobnych oczkach puści sporo soku. Konieczne będzie więc staranne odsączenie go lub dodanie większej ilości mąki.

Placki usmażone z takiej masy będą jednolite i zwarte, co nie każdemu odpowiada. Jeżeli chcemy, by rarytas miał w sobie wyczuwalne kawałki warzyw, warto zdecydować się na zastosowanie oczek średniej wielkości. Ilość mąki potrzebna do uzyskania odpowiedniej konsystencji masy zmniejszy się, a my zyskamy nieco przyjemnej chrupkości.

Oba wspomniane sposoby ścierania ziemniaków sprawiają też, że dodatek jaja lub jego zamiennika jest konieczny, by utrzymać właściwy kształt placków. Dopiero skorzystanie z oczek dużych — takich jak używane do rozdrobnienia włoszczyzny — zapewni nam praktycznie pozbawiona wilgoci ziemniaczaną masę, którą niemalże od razu będzie można smażyć.

Jak przyrządzić chrupiące placki ziemniaczane?

Jeżeli zależy nam na plackach o ciekawej strukturze, pełnej chrupiących fragmentów, wykorzystajmy duże oczka i mączyste ziemniaki. Odmiany ziemniaków Bryza, Gracja, Ibis, Tajfun i Gustaw będą idealne. Po starciu po prostu połączmy je z mąką, która wytrąci się na dnie płynu uwolnionego podczas rozdrabniania.

Więcej przydatnych informacji na temat smażenia placków ziemniaczanych znajdziecie w tym artykule. Być może też zainteresuje was prosty przepis na placki ziemniaczane bez tarcia lub rarytas z ugotowanych ziemniaków.

Smakowite placki ziemniaczane wymagają odpowiedniego przygotowania
canva/oksix

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: patelnie-tytanowe, ofeminin