Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Na te lody szczególnie uważaj. Niosą największe ryzyko

Na te lody szczególnie uważaj. Niosą największe ryzyko

Lody z automatu mogą być niebezpieczne
canva/TuelekZa

Lody z automatu są letnim klasykiem, który wiele osób wybiera podczas wakacyjnych wyjazdów. Instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności ostrzegają jednak przed możliwymi zatruciami spowodowanymi brakiem odpowiednich warunków do ich przygotowania. Warto mieć świadomość.
 

Lody z automatu niebezpieczne dla zdrowia

Przygotowanie uwielbianych przez wielu lodów włoskich nie jest trudne, ale łatwo przeoczyć szczegóły, które mogą zaważyć na samopoczuciu konsumentów. Automaty do produkcji przysmaku powinny być regularnie odkażane i oczyszczane. Jednak bardzo często proces ten jest zaniedbywany lub wykonywany po macoszemu.

Gdy lokal sprzedający lody z automatu ma wielu klientów, nierzadko skupi się na obsłudze i zasady higieny zostaną naruszone. Nasze zdrowie może więc być narażone na szwank poprzez kontakt smakołyku z pleśnią lub bakteriami.

„Utopił" ziemniaki i ugotował do miękkości. W kilka chwil przemienił je w doskonałą przekąskę

Mieszanka na lody także bywa kłopotliwa

Miękkie lody włoskie najczęściej wytwarzane są z niepasteryzowanego miksu, który powinien być przechowywany w niskich temperaturach. W upale i natłoku zadań łatwo zapomnieć o takich środkach bezpieczeństwa.

Skutki mogą być opłakane. Jak wykazała kontrola sanitarna przeprowadzona przez GIS w 2021 roku, aż w 115 próbkach spośród 250 pobranych w 50 lokalach sprzedających lody z automatu, wykryto zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae.

Eksperci ocenili, że przyczyną ich występowania była niewystarczająca higiena produkcji, która doprowadziła do skażenia materiału, z którego wytwarza się włoskie lody.

Jakie lody są bezpieczne?

Lepszym wyborem zawsze będą lody sprzedawane na porcje, które nakładane zostają przez obsługę z dużego kontenera. Jest on cały czas trzymany w chłodzie, a kontakt ma jedynie z łyżką czy łopatką, które zdecydowanie prościej jest oczyścić.

Na naszej stronie znajdziecie też przepisy na domowe lody. Sprawdźcie, jak przygotowuje je Anna Lewandowska. Mają przyjemną kokosową nutę, a lista składników zawiera zaledwie 5 produktów. Być może skusi was też tradycyjna receptura na lody śmietankowe.

Lody na kulki są bezpieczniejsze.png
canva/inimma

Źródło: fakt, pysznosci, newsy.gotujmy