Smakosze.pl
sałatka jarzynowa

Canva / nedomacki

Najgorsze błędy podczas przygotowania sałatki jarzynowej. Przez nie ma mdły smak

17 Października 2022

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Któż z nas nie zna doskonałego smaku domowej sałatki jarzynowej. Gotowane warzywa przełamane kwaśnym smakiem ogórka, a wszystko to połączone kremowym majonezem. Jak jednak mieć pewność, ze przygotowywana przez nas sałatka dorówna w smaku naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom? Poniżej prezentujemy garść porad na ten temat.

Sekret sałatki jarzynowej tkwi w odpowiednio dobranych proporcjach. Musimy umiejętnie zrównoważyć smak słodki, kwaśny i słony. Na opanowanie tej sztuki jest kilka prostych sposobów.

krupnik na żołądkach wachowicz

Krupnik na żołądkach z przepisu Ewy Wachowicz. Doskonały smak i pożywność gwarantowane

CZYTAJ DALEJ

Jakie smaki składają się na idealną sałatkę jarzynową

Sałatka jarzynowa składa się z trzech podstawowych smaków. Słodycz, kwaskowatość oraz słoność powinny się nawzajem łączyć i uzupełniać. Nieodpowiednia ilość któregoś ze składników może zniweczyć nasze próby przygotowania perfekcyjnej sałatki jarzynowej.

Słodki smak sałatki jarzynowej uzyskujemy dzięki dodatkowi marchwi, jabłka i zielonego groszku. Za smak kwaśny odpowiada ogórek kiszony. Sałatkę jarzynową na sam koniec soli się do smaku, warto jednak zrobić to po dodaniu majonezu. Sos ten bowiem sam w sobie jest nieco słonawy.

Do sałatki jarzynowej dodaje się też gotowane na twardo jajka, które zapewniają jej odpowiednią sytość. W niektórych domach, w jej skład obowiązkowo wchodzą także gotowane ziemniaki. One również zapewniają pożądaną treściwość tego dania.

Proporcje składników, czyli sposoby na sałatkę jarzynową.

Aby w sałatce jarzynowej smaki były odpowiednio zrównoważone, najlepiej dodawać porównywalna ilość poszczególnych składników. Możemy odmierzać ją za pomocą pojemności, np. szklanki lub miseczki.

Inna metodą utrzymania proporcji smaków jest ważenie poszczególnych produktów. Jeśli dodamy porównywalną wagę warzyw i jabłka, znacznie łatwiej będzie nam korygować ewentualne uchybienia w smaku.

Wszystkie nuty smakowe sałatki jarzynowej łączy się za pomocą majonezu. Należy pamiętać aby nie przesadzić z jego dodawaniem. Zbyt duża ilość sosu zdominuje smak warzyw, zamiast go podkreślić. Majonez do sałatki jarzynowej dodawaj więc stopniowo.

Jeśli mimo zastosowania wszystkich wskazówek, wymieszana sałatka jarzynowa nadal jest nieco mdła w smaku, można zastosować jeszcze jeden patent. Smak sałatki doskonale podkręci niewielki dodatek musztardy. Możesz łatwo zapobiec zbyt wodnistej sałatce jarzynowej. Lekką wersję sałatki przygotujesz bez dodatku majonezu.

Canva / iStockVadim

Canva / iStockVadim

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >
Filiżanka kawy z solą

Porady

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Czytaj więcej >
Przypalony garnek

Porady

Żadne drogie środki chemiczne. Przypalony garnek wyczyścisz na błysk tanim produktem

Czytaj więcej >
Gotowanie ziemniaków

Porady

Oprócz soli dolej do wrzątku 1 składnik. Nie ma lepszego sposobu na gotowanie ziemniaków

Czytaj więcej >
Jajko do rosołu? Efekt powala

Porady

Dlaczego warto dodać jajko do rosołu? Różnicę zobaczysz od razu

Czytaj więcej >
kawa

Porady

Jakie są najgorsze dodatki do kawy? 1 z nich jest używany na potęgę

Czytaj więcej >