Najgorsze napoje po które sięgają Polacy. Mogą nam zaszkodzić, warto wiedzieć
Napoje są ważnym elementem naszego jadłospisu. Ich głównym zadaniem jest nawodnienie organizmu. Bardzo często jednak są też źródłem niekoniecznie zdrowych substancji, które mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Sprawdźcie, czego lepiej się wystrzegać.
Po napoje najczęściej sięgamy ze względu na ich smak. Tymczasem on nie zawsze idzie w parze z jakością. Jeśli mniej zdrowe płyny pijemy sporadycznie, możemy spać spokojnie. Warto być świadomym, których produktów lepiej nie nadużywać. Nasza lista pomoże wam w dokonaniu wyboru.
Których napojów lepiej unikać?
1. Kawa ze słodkimi dodatkami
Mała czarna spożywana w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwa. Bardzo łatwo jednak przesadzić. Dodatki do kawy takie jak bita śmietana, syrop smakowy czy lody potrafią przekształcić prosty napój w deser.
Zamiast pobudzenia poczujemy się więc jak po słodkim posiłku. Przyswoimy też podobną ilość kalorii. Regularnie dostarczana w ten sposób dodatkowa porcja energii może doprowadzić do przybierania na wadze.
2. Napoje energetyczne
Gdy potrzebuje dłużej popracować, sięgnięcie po pobudzający napój energetyczny może wydawać się dobrym pomysłem. Ryzyko związane z jego spożyciem jest jednak spore. Takie produkty zwykle bogate są w znaczne dawki substancji zwiększających wydajność organizmu m.in. kofeinę, guaranę czy taurynę.
Nadmierne pobudzenie, które będzie skutkiem nadużycia, nie ułatwi nam skupienia. Zdecydowanie lepiej wybić filiżankę czarnej kawy. Zwłaszcza że inne skutki przedawkowania to zawroty głowy, skoki ciśnienia czy drżenie kończyn, które po wypiciu małej czarnej rzadko występują.
3. Słodkie napoje gazowane
Produkty te bywają naprawdę smaczne, lecz ich wartość odżywcza jest znikoma. Co więcej, zazwyczaj zawierają duże ilości cukru pod różnymi postaciami. Jedna szklanka takiego napoju może zawierać nawet do 150 g tego składnika. Nierzadko do ich produkcji wykorzystuje się też konserwanty i barwniki.
4. Alkohol
Choć alkohol w niewielkich ilościach może przyczynić się do poprawy zdrowia, lepiej go unikać. Ma negatywny wpływ na naszą wątrobę i ogólną wydolność organizmu. Okazyjnie spożyta lampka wina może i nie wywoła choroby, lecz pobudzi nasz apetyt, sprzyjając podjadaniu. Nadprogramowe posiłki mogą natomiast przełożyć się na dodatkowe kilogramy.
5. Napoje owocowe i nektary
Z pozoru niegroźne i sprawiające wrażenie pełnych witamin soki owocowe również mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Wystarczy, że nie wczytamy się w skład i wybierzemy produkty z dodatkiem cukru.
Nawet świeżo wyciskane soki powinny w naszej diecie gościć w ograniczonej ilości. Nic dziwnego — w końcu szklankę napoju przygotowuje się często z kilku sztuk owocu, a pozbawienie ich błonnika sprawia, że mimo przyswajania kalorii, nie odczuwamy sytości. Dostarczymy sobie więc energii, której nie będziemy w stanie przetworzyć i przytyjemy.
Po więcej ciekawostek ze świata kulinariów zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule zdradzamy zalety soku z selera naciowego. Ten natomiast poświęcony jest prozdrowotnym właściwościom soku z buraka.
Źródło zdjęcia: canva/Iryna Kaluikina
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Aromatyczna jajecznica po turecku z dodatkiem pysznych pomidorów
Dlaczego warto wlać do zupy pomidorowej sok z pomidorów? Same korzyści, robi tak nawet Gessler
Sprawdzony przepis na zakwas na chleb. Nie ma opcji, że się nie uda
Źródło: kobieceporady, polki, doz