Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Sprawdzony przepis na zakwas na chleb. Nie ma opcji, że się nie uda
Renata Materlińska
Renata Materlińska 27.03.2022 20:28

Sprawdzony przepis na zakwas na chleb. Nie ma opcji, że się nie uda

zakwas
canva/Martysjahlushyk

Przedstawiamy wam sprawdzony przepis na zakwas na chleb. Nie ma opcji, że się nie uda, bo jego przygotowanie jest niezwykle proste. Postępujcie tylko krok po kroku, wedle podanych zaleceń. Na bazie tego zakwasu upieczecie tradycyjny chleb, ale też możecie go wykorzystać do zrobienia świątecznego żurku.

Zakwas na chleb przygotowuje się na bazie mąki i wody. Po przefermentowaniu ta mikstura zaczyna rosnąć i przekazuje moc wyrastania chlebowemu ciastu. Nie trzeba do niego dodawać drożdży ani innych spulchniaczy. Do wyrośnięcia ciasta na chleb będzie potrzebna tylko odpowiednia temperatura i czas.

Co ciekawe raz nastawiony zakwas można hodować przez wiele lat. Trzeba tylko pamiętać o dokarmianiu go, a będzie zawsze pod waszą ręką gotowy do użycia. Na jego bazie nie tylko upieczecie chleb, ale możecie użyć tego zakwasu do zakwaszenia żurku.

Sprawdzony przepis na zakwas na chleb

Składniki:

  • 240 g mąki żytniej razowej typ 2000 (po 30 g na każde dokarmianie zakwasu)

  • 240 ml letniej wody (po 30 ml na każde dokarmianie zakwasu)

Przygotowanie zakwasu

Pierwszego dnia do pół litrowego słoika wsyp 30 g mąki (ok. 2 łyżki) i wlej 30 ml letniej wody. Wymieszaj, by składniki się połączyły. Słoik przykryj ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce na dobę.

Drugiego dnia wymieszaj zawartość słoika. 30 g zakwasu przełóż do nowego słoika, dodaj do niego 30 g mąki i 30 ml wody. Wymieszaj, przykryj ściereczką, odstaw w ciepłe miejsce. Resztki zakwasu z pierwszego słoika możesz wyrzucić lub schować do lodówki i zużyć później. Tak samo zrób trzeciego dnia.

Czwartego i piątego dnia w powyższy sposób dokarm zakwas rano i wieczorem, za każdym razem dodając do niego 30 g mąki i 30 ml wody.

Szóstego dnia rano dokarm zakwas tak, jak drugiego dnia, dodając do niego 30 g mąki i 30 ml wody. Wieczorem zakwas powinien być już gotowy do użycia.

Ważne wskazówki

  • Do przygotowania zakwasu najlepiej nadaje się mąka żytnia razowa typ 2000, bo taki zakwas ma największą siłę wyrastania. Jednak możesz też przygotować zakwas z mąki żytniej niższego typu.

  • Dobrym miejscem do wyrastania zakwasu jest parapet nad kaloryferem. Słoik z zakwasem można też postawić na lodówce lub na kuchennej szafce, czyli tam, gdzie temperatura jest wyższa.

  • By ograniczyć obsychanie zakwasu, zamiast ściereczką, można go luźno nakryć pokrywką.

  • Gdy w zakwasie pojawią się ślady pleśni, zakwas należy wyrzucić i nastawić nowy.

  • Gotowy zakwas należy trzymać w lodówce i dokarmiać go regularnie, np. raz w tygodniu. W tym celu trzeba go wyjąć z lodówki i ocieplić, potem dokarmić i pozostawić na kuchennym blacie, by pojawiły się w nim pęcherzyki. Potem znów trzeba go wstawić do lodówki.

Sprawdź, co oznaczają dziury w chlebie, a także poznaj przepis na chleb z garnka.

chleb na zakwasie
chleb na zakwasie

Źródło zdjęcia: canva/vanillla

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: domowejroboty

Zapraszamy na nasz Instagram