Kwiaty kasztanowca mają wiele zalet
Canva.com / frankix

Niesamowite właściwości kwiatu kasztanowca

Mało kto podejrzewałby, że kwiaty kasztanowca mogą pozytywnie wpłynąć na nasz organizm. Wystarczy, że przygotujemy z nich napar. Roślina pomaga na wiele przypadłości. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy i gdzie najlepiej ją zbierać. Zostało niewiele czasu.

Nie da się ukryć, że kwiaty kasztanowca niezbyt często goszczą w naszej kuchni. Smakosze przeważnie skupiają się na jadalnych odmianach kasztanów. Jednak na nie musimy jeszcze trochę poczekać. W tym czasie warto sięgnąć po wyjątkowe kwiaty, które są bogactwem cennych składników odżywczych.

Na co pomagają kwiaty kasztanowca?

Niepozorne kwiaty kasztanowca nie są najbardziej oczywistym składnikiem, z którego przygotowuje się napar. Przeważnie wykorzystuje się jednak inne rośliny. Jakiś czas temu wspominaliśmy o miksturze na bazie czosnku. Dziś pod lupę weźmiemy kwiaty kasztanowca.

Kwiaty kasztanowca są doskonałym źródłem substancji takich jak flawonoidy, związki kumarynowe, garbniki oraz kwasy polifenolowe. Właśnie dzięki nim roślina jest wyjątkowo zdrowa i może nam pomóc w uporaniu się z wieloma przypadłościami.

Okazuje się, że kwiaty kasztanowca wspomagają elastyczność i wzmacniają naczynia krwionośne. Tym samym unikniemy powstawania pajączków na naszej cerze. Ponadto kwiaty kasztanowca pozytywnie wpływają na przepływ krwi. Dzięki temu zapobiegniemy zastojom żylnym.

Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?Czy picie wody z kranu jest bezpieczne?Czytaj dalej

Kwiaty kasztanowca wykazują działanie przeciwobrzękowe. Za ich sprawą szybko pozbędziemy się, chociażby siniaków. Nie można zapomnieć również o działaniu przeciwzapalnym i regulowaniu procesów przemiany materii. Z pewnością warto sięgnąć po kwiaty kasztanowca, kiedy doskwierają nam problemy gastryczne, obrzęki i żylaki.

Kwiaty kasztanowca

(Canva.com / thezaria)

Kiedy i gdzie zbierać kwiaty kasztanowca?

Kwiaty kasztanowca należy zbierać ze zdrowych drzew, które rosną daleko od dróg i ewentualnych zanieczyszczeń. Najlepiej sprawdzają się takie, które zerwiemy w słoneczny dzień. Wówczas będą miały więcej prozdrowotnych składników.

Kwiaty kasztanowca zrywamy wraz z całym kwiatostanem. Trzeba robić to delikatnie. Najlepiej umieszczać je w lnianej torbie. Kiedy wrócimy do domu, odrywamy pojedyncze kwiaty i suszymy je na papierowych ręcznikach. Przechowujemy w słoiczku.

Napar z kwiatów kasztanowca

Z ususzonych kwiatów kasztanowca bez większych problemów możemy przygotować napar. Jest on całkiem smaczny, jednak nie powinniśmy robić zbyt mocnej mikstury. W przeciwnym przypadku możemy spodziewać się bólu brzucha.

4 kwiaty kasztanowca umieszczamy w kubku. Następnie zalewamy je wrzątkiem i zaparzamy przez 20 minut pod przykryciem. Po tym czasie napar jest już gotowy. Najlepiej pić go przez dwa tygodnie, a następnie zrobić miesięczną przerwę. Warto również wiedzieć, jakie zalety ma napar z bazi.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Naturalnie i zdrowo; Poradnik Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł