Nieznane zalety liści chrzanu
Chrzan dobrze znamy od tysięcy lat. Jest nie tylko jako pikantną przyprawą do dań mięsnych. Ludzie stosują liście chrzanu na najróżniejsze sposoby - od konserwowania mięsa, po wytwarzanie okładów łagodzących bóle reumatyczne. Można używać ich także jako leku na przeziębienie.
Liście chrzanu obecnie nie są tak popularne jak kiedyś. Dzisiaj najczęściej korzystamy z nich jako składnik kiszonek - jego właściwości pozwalają uzyskać doskonały smak produktu, a także zwiększają ochronę przed zakażeniami pleśnią lub bakteriami.
Mają one jednak znacznie więcej zastosowań, które znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jeśli więc cierpisz na częste bóle stawów, lub zapalenia w jamie ustnej, liście chrzanu doskonale sprawdzą się w przynoszeniu ulgi.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej
Liście chrzanu jako okłady
Najłatwiejszym i najmniej zajmującym sposobem wykorzystania tych liści, jest zrobienie okładów. Wystarczy położyć świeże liście na bolące miejsce, zawinąć bandażem i pozostawić na kilka-kilkanaście godzin. Ulga od bólu szybko przyjdzie.
Najlepiej działająca jest jednak nalewka, która skutecznie wspomaga leczenie wielu schorzeń. Jej przygotowanie nie wymaga dużo pracy, jednak trzeba się liczyć z całkiem długim czasem oczekiwania - musi ona odstać przynajmniej 2 tygodnie.
Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.
Przepis na nalewkę z liści chrzanu
Składniki:
1 kilogram świeżych liści chrzanu
2 łyżki miodu
0.7 litra alkoholu 40 proc.
Zacznij od dokładnego umycia liści chrzanu w misce z czystą wodą. Następnie odstaw je do wysuszenia w ciepłe miejsce. Po osuszeniu zmiel je w maszynce do mięsa, blenderze czy zwykłym kuchennym moździerzu.
Wrzuć zmieloną masę do dużego słoika i dodaj do nich dwie łyżki miodu (możesz użyć, jakiego chcesz). Zalej całość alkoholem, wymieszaj dokładnie, aż miód się rozpuści, zakręć i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na przynajmniej dwa tygodnie.
Jak stosować nalewkę?
W celu wyleczenia przeziębienia należy przyjmować 1 łyżkę nalewki 2-3 razy dziennie przed posiłkiem. W przypadku zapalenia jamy ustnej lub bólu gardła, 1 łyżkę nalewki rozrabia się w szklance wody i robi płukankę 2-3 razy dziennie. Nalewką można także smarować bolące stawy.
Źródło: Alexan2008, Getty Images
Źródło: smakdnia.pl