Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > O jakiej porze najlepiej pić kawę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

O jakiej porze najlepiej pić kawę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

O jakiej porze najlepiej pić kawę?
canva/Agero Agnis

Kawa dla wielu z nas jest napojem, bez którego trudno wyobrazić sobie poranek. Czy jednak sięganie po nią tuż po przebudzeniu jest dobrym pomysłem? Wyjaśniamy jaki wpływ na nasze zdrowie ma spożywanie tego naparu i zdradzamy, kiedy najlepiej go wypić, by czerpać same korzyści.

Kawa potrafi pobudzić. Zawarta w niej kofeina pomaga odsunąć uczucie zmęczenia i tym samym zachować koncentrację przez dłuższy czas. Jednak spożywanie jej o poranku, kiedy organizm regulują inne substancje, nie jest najlepszym pomysłem. Zdradzmy jaki jest lepszy moment, by po nią sięgnąć.

Picie kawy o poranku zaburza naturalny rytmu funkcjonowania organizmu

Po przebudzeniu w organizmie człowieka uaktywnia się kortyzol, potocznie nazywany hormonem stresu. To właśnie wtedy jego stężenie jest najwyższe i dopiero nieco później stopniowo będzie się obniżać.

Zadaniem kortyzolu jest pobudzenie organizm do aktywności. Dostarczenie sobie dodatkowej porcji „aktywacji” - w postaci kofeiny zawartej w kawie — zaburzy ten proces. Pijąc napar, spowodujemy, że w naszym krwiobiegu znajdzie się więcej przekaźnika niż to konieczne.

Regularnie występujący podwyższony poziom kortyzolu może osłabiać działanie układu odpornościowego, sprzyjając rozwojowi chorób. Co więcej, nasz organizm nauczy się ignorować działanie kofeiny, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do mniejszego odczuwania pobudzenia po spożyciu kawy.

Kiedy najlepiej sięgać po kawę?

Chcąc uniknąć zaburzenia procesów regulacji poziomu kortyzolu, po kawę możemy sięgnąć dopiero około 2 godzin po przebudzeniu. Najlepszym wyborem nie będzie jednak wypicie jej do drugiego śniadania. Zawarte w naparze substancje mogą bowiem wpływać na wchłanianie niektórych składników odżywczych z pożywienia.

Warto zachować godzinny odstęp między posiłkiem a wypiciem filiżanki kawy. Dużo dłuższy okres — bo aż 6 godzin — powinien dzielić spożycie czarnego naparu i sen. W ten sposób zagwarantujemy sobie, że kofeina nie zaburzy prawidłowego przebieg nasze snu.

Po więcej informacji na temat kawy zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule zdradzamy przepis na rozgrzewającą kawę z imbirem i cynamonem. Ten natomiast wyjaśnia, czym jest kawa kuloodporna.

Picie kawy po przebudzeniu jest kiepskim pomysłem
Picie kawy po przebudzeniu jest kiepskim pomysłem

Źródło zdjęcia: canva/sh_AWESOME, Pixabay Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: coffeedesk, blueberryroasters