Ogórki kiszone wyszły gorzkie? Niestety, prawdopodobnie popełniłeś ten błąd
Ogórki kiszone wyszły gorzkie? Przyczyn może być kilka, lecz najbardziej prawdopodobną jest dodatek niewłaściwej mieszanki przypraw. Podpowiadamy, które dodatki stosować, by się nie rozczarować.
Za gorzkie ogórki kiszone odpowiadają suszone przyprawy
Dość popularne i często stosowane dodatki takie jak liść laurowy, pierz czarny czy gorczyca mogą być przyczyną uzyskania gorzkiego posmaku w kiszonce. Oczywiście, jeśli odrobina takiej nuty wam nie przeszkadza, trochę tych produktów można wrzucić do słoika.
O wiele gorszym pomysłem będzie wykorzystanie suszonego chrzanu czy kopru. Te dodatki dobrze jest w ogóle wykluczyć i pilnować by do naszych przetworów zawsze trafiały świeże, aromatyczne baldachy kopru oraz oczyszczony i nieściemniały korzeń chrzanu.
Polacy wstrzymali oddech. Od dziś ekskluzywny sprzęt kuchenny w dobrej cenie na półkach LidlaNa smak ogórków kiszonych wpływa też samo warzywo
Istnieje wiele odmian ogórków i nie wszystkie będą idealne do kiszenia. Najlepiej sprawdzą się warzywa gruntowe opisane jako śremskie, julian, andrus czy borus. Będą miały odpowiednio duża zawartość wody i po ukiszeniu zachwycą smakiem.
Zwróćcie uwagę na to, by wybierane przez was warzywa nie były zbyt duże. Drobne sztuki są zwykle twardsze i bardziej chrupiące, co przekłada się na uzyskanie znakomitej kiszonki. Warunkiem dodatkowym będzie jeszcze jakość skórki — ona nie może być przesadnie gruba.
Co jeszcze spowoduje, że ogórki kiszone będą dobre?
Warto zadbać o dodatki smakowe, które podkręcą aromat domowych przetworów. Do ogórków dobrze jest wrzucić liść dębu, porzeczki czy wiśni. Nadają one głębi smaku kiszonkom.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na domowe przetwory. Oprócz ogórków kiszonych warto przygotować znakomite cytryny kiszone, które pasują do wielu mięsnych dań. Amatorów znajdą też z pewnością kiszone rzodkiewki.