Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Lepiej nie wylewaj wody po gotowaniu białej kiełbasy. Wykorzystasz ją w sprytny sposób

Lepiej nie wylewaj wody po gotowaniu białej kiełbasy. Wykorzystasz ją w sprytny sposób

Biała kiełbasa
canva/ipsi501

Biała kiełbasa parzona skusi niejednego smakosza. Woda użyta do jej przygotowania, choć często wylewana, jest niesamowicie cenna. Może stanowić podstawę do przyrządzenia aromatycznego bulionu, ale nie tylko. Zdradzamy, jeszcze jedno świetne zastosowanie.

Jak wykorzystać wodę po gotowaniu białej kiełbasy?

Na bazie popularnego wyrobu mięsnego wiele osób gotuje świąteczny żurek. Warto ją zużyć też do zrobienia sosu pieczeniowego. Pamiętajmy jednak, że zarówno tradycyjne danie, jak i inna smaczna propozycja, którą za chwilę wam przedstawimy, będą zachwycały smakiem, tylko jeśli użyjemy niewędzonej kiełbasy.

Woda po przyrządzaniu poddanego aromatycznej obróbce specjału niestety nie zawiera aż tylu cennych składników odżywczych, a nierzadko jej barwa jest brązowa. Taki kolor świadczy o nieprawidłowościach w prowadzeniu wędzenia. Płyn nie będzie więc zbyt dobry do zastosowania w kulinariach.
 

Makłowicz wlewa do naleśników szklankę gęstego napoju. To ulubiony patent babć

Wody po gotowaniu białej kiełbasy warto użyć do farszu

Przyrządzona z przyprawami biała kiełbasa będzie fantastyczna. Warto ją zjeść z chrzanem czy żurawiną oraz świeżym pieczywem. W pozostałej wodzie natomiast proponujemy ugotować mięso na farsz do pierogów, krokietów lub naleśników. Rodzinie z pewnością posmakuje.

Składniki:

  • 500 ml wody z gotowania białej kiełbasy
  • 500 g mięsa wołowego
  • 1 średnia marchewka (opcjonalnie)
  • 1 mała pietruszka (opcjonalnie)
  • 300 g drobnych pieczarek
  • 1 spora cebula
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • sól i pieprz w ilości do smaku
  • olej rzepakowy do smażenia

Jak zrobić pyszny farsz do pierogów? Użyjcie wody z gotowania białej kiełbasy

Zaczynamy od ugotowania mięsa wołowego w wodzie pozostałej po przyrządzaniu białej kiełbasy. Jeśli wcześniej używaliśmy tylko przypraw takich jak ziele angielskie i liść laurowy dodajemy obrane i pokrojone na mniejsze kawałki jarzyny. Cebulę obieramy, siekamy i szklimy na dobrze rozgrzanym oleju.

Dodajemy rozdrobnione grzyby i redukujemy je. Na koniec całość doprawiamy tymiankiem, solą oraz pieprzem. Zawartość patelni łączymy z rozdrobnionym mięsem oraz z pociętymi drobno kawałkami warzyw. Doprawiamy farsz, jeśli tego wymaga.

Na naszej stronie znajdziecie pyszne przepisy na dania z białą kiełbasą. Polecamy znakomity żurek wielkonocny na domowym zakwasie — znajdzie niejednego amatora. Być może skusi was też prosty patent na zapieczenie rarytasu z cebulką.

Biała kiełbasa jest smaczna.png
canva/MelanieMaya