Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Polacy kupują na potęgę, a to najgorszy rodzaj mąki. Bez błonnika i witamin
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.11.2024 12:27

Polacy kupują na potęgę, a to najgorszy rodzaj mąki. Bez błonnika i witamin

miseczka mąki
fot. Canva

– Dietetycy mogliby wreszcie się zdecydować – myślimy czasem. – Raz potępiają w czambuł jakiś składnik naszej diety, kiedy indziej go wychwalają. Tak jest też z mąką. Warto więc przyjrzeć się, która jest warta, by być w naszym jadłospisie, a jaka – niekoniecznie.

Biała i niebiała mąka

Sęk w tym, że mąka mące nierówna. I nie zawsze chodzi o różne zboża czy inne rośliny, z których mogłaby pochodzić. To jeden z ważnych czynników, ale jest jeszcze drugi: sposób produkcji, czyli przemiał.

Skupmy się więc na mące pszennej. To na niej dietetycy najczęściej wieszają psy. Jednak nawet w tej kategorii można trafić lepiej, gorzej i najgorzej.

mąka pszenna
Weź z szafki, wymieszaj z wodą i wyszoruj palniki. Będą lśniły jak nowe

Najgorszy rodzaj mąki

Najgorzej oznacza zaś pełny przemiał. Żeby wiedzieć, co oznacza „biała mąka”, warto więc zrozumieć, jak jest przygotowywany ten podstawowy produkt spożywczy.

Mąkę można zmielić z mniej lub bardziej oczyszczonych ziaren. To w łuskach i zarodkach znajduje się najwięcej składników odżywczych: błonnik, białka, dobre tłuszcze. A zatem najzdrowsza mąka to ta z pełnego przemiału. Jej przeciwieństwem jest biała mąka.

Unikaj białej mąki

Liczba, czyli typ mąki, który spotykamy na opakowaniach, informuje nas właśnie o tym, jak „daleko” jest produkt, który trzymamy w ręku, od najbardziej białej z białych mąk. Kiedy spalimy 100 g mąki, zostanie jakaś ilość popiołu i to właśnie liczba ta, wyrażona w miligramach, jest typem mąki. A to właśnie popiół jest dowodem, że w mące były tak pożądane przez nas składniki odżywcze.

I to właśnie podkreślają eksperci. W naszej diecie znajduje się zbyt dużo białej mąki, a za mało tej pełnoziarnistej. Ta zaś jest bardziej kaloryczna, ma mniej błonnika i szybciej podnosi poziom cukru we krwi. A zatem jest mniej sycąca, łatwiej prowadzi do tycia i cukrzycy typu II. Oczywiście sama mąka nie jest problemem, tylko ilość, jaką jej spożywamy. Zmieniajmy więc częściej białą mąkę na tę pełnoziarnistą.

Wypróbuj też przepis na sernik królewski z brzoskwiniami i dowiedz się, jak poprawnie… cedzić makaron.

mąka w dłoniach