Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Okrasa upiekł taką szynkę, że czapki z głów. Za jej smakiem stoją zaskakująco proste składniki
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 20.11.2023 13:17

Okrasa upiekł taką szynkę, że czapki z głów. Za jej smakiem stoją zaskakująco proste składniki

szynka Okrasy
YouTube/@KuchniaLidla

Świąteczna szynka będzie kulinarnym przebojem w Boże Narodzenie. Karol Okrasa poleca znakomity i jednocześnie prosty przepis na ten przysmak. Jej korzenny smak zachwyci rodzinę i gości nie tylko w nadchodzące Święta. Pomysłowy dobór przypraw gwarantuje sukces.

Szynka od Karola Okrasy na świątecznym stole

W połowie listopada możecie już spokojnie myśleć o daniach, które przyrządzicie na Boże Narodzenie. Jeśli zależy Wam na znakomitym smaku, ale też nieskomplikowanym przepisie na obiad, to warto sięgnąć po recepturę Karola Okrasy na szynkę. Znany kucharz do przygotowania tego wybornego dania używa prostych składników.

Szynkę piecze w przyprawach i sosie cebulowym. Efekt po prostu zachwyca. To danie rozpływa się w ustach i jest idealne na Święta Bożego Narodzenia, ale nie tylko. Wasi goście nie będą obojętni wobec obiadu z taką szynką w roli głównej. 

szynka wieprzowa.jpg
Canva / Sloniki
Kolejne zamieszanie z niedzielą handlową w Wigilię. Wciąż nie wiadomo, czy przed świętami zrobimy zakupy

Jak zrobić szynkę z przepisu Karola Okrasy?

Składniki:

  • 1 kg szynki wieprzowej
  • 3 cebule
  • 1 pomarańcza
  • 7 łyżeczek musztardy francuskiej
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 łyżeczka masła
  • 3 łyżki oleju
  • 3 gałązki świeżego rozmarynu
  • 2 gwiazdki anyżu
  • 1 łyżka pieprzu czarnego ziarnistego
  • 230 ml białego wina wytrawnego
  • laska cynamonu

Przyrządzenie świątecznej szynki warto zacząć od włożenia dzień wcześniej szynki do solanki. Robimy ją z 2 łyżek soli i 2 litrów wody. Dorzucamy liść laurowy i wstawiamy szynkę do solanki. Robimy to po to, by szynka była wyjątkowo soczysta. 

Po moczeniu szynkę wyjmujemy i parzymy. Szynkę wkładamy do wrzącej wody i gotujemy na wolnym ogniu. W międzyczasie drobno kroimy cebulę w piórka. Teraz ją karmelizujemy na odrobinie oleju i wyjmujemy szynkę. Do cebuli dodajemy startą skórkę z pomarańczy, sok i rozmaryn. 

Soczysta szynka od Okrasy na uroczysty obiad

Dorzucamy też laskę cynamonu, miód i pokruszony czarny pieprz. Następnie dolewamy białe wino, dodajemy masło, a gdy się zagotuje, to dokładamy musztardę. Pora na włożenie części zawartości z patelni na dno żeliwnego naczynia. Wkładamy szynkę i zalewamy częścią sosu, która nam została. 

Piekarnik nastawiamy na 150 stopni i naczynie wstawiamy na 30 minut. Co 10 minut możemy zaglądać i polewać mięso powstałym sosem. Szynkę wyjmujemy z piekarnika i gotujemy jeszcze bez przykrycia przez 15 minut. Sos powinien mieć zawiesistą i gęstą konsystencję. Szynkę podajemy z aromatycznym, korzennym sosem i ziemniakami. Pisaliśmy o tym, jak zrobić krupnik od Karola Okrasy. Podawaliśmy też przepis na szakszukę o tego znanego kucharza. 

szynka Okrasy
YouTube/@KuchniaLidla

Źródło: YouTube/@KuchniaLidla